انواع زخم سوختگی و درمان آن

انواع زخم‌ های حاد ناشی از سوختگی

درمان زخم سوختگی بستگی به انواع زخم سوختگی پوست دارد که میتوان آنها را به دو دسته با ضخامت نسبی و تمام ضخامت طبقه‌بندی کرد. در سوختگیهای با ضخامت نسبی اپیدرم یا اپیدرم و قسمت فوقانی درم درگیر می‌شوند، و به بافتهای زیرین آسیبی وارد نمی‌شود و درمان زخم آن بستگی به نوع زخم دارد.
سوختگیهای تمام ضخامت علاوه بر درم و اپیدرم به لایه‌های زیر پوستی نیز آسیب میرساند. هر دو این سوختگیها را می‌توان با سیستم دیگری که درجه نامیده می‌شود به انواع درجه یک، درجه دو و درجه سه تقسیم‌ بندی کرد که خفیفترین نوع آن سوختگی درجه یک است. سوختگیهای درجه یک و دو از نوع با ضخامت نسبی و درجه سه از نوع تمام ضخامت هستند.

۱٫ زخم سوختگی درجه یک

زخم سوختگی درجه یک خفیف ترین نوع سوختگی است. این زخم ناشی از سوختگی با حرارت پایین است و مختص به لایه بالایی پوست یا اپیدرم است و فقط آن را درگیر میکند و سوختگی عمیقی را نخواهیم داشت. در این حالت پوست قرمز و کمی متورم میشود و سوزش و درد در آن احساس میشود. در این حالت اگر زخم را فشار دهیم برای لحظه ای سفید میشود و با رها کردن آن دوباره قرمر میگردد. سوختگی درجه یک دردناک است و بعد از چند روز بدون اینکه جای جوشگاه و یا گوشت اضافه روی پوست بماند، پوست خود را ترمیم میکند و زخم التیام پیدا میکند.

 

۲٫ زخم سوختگی درجه دو

سوختگی با درجه متوسط را زخم سوختگی درجه میگویند. در این حالت لایه بالایی و لایه زیرین پوست یعنی لایه درم و قسمتی از درم مورد آسیب قرار میگیرد و ضخامت نسبی دارد. این نوع سوختگی ناشی از دمای بالاتر مثل شعله آتش یا آفتاب سوختگی و یا ناشی از ریخته شدن مایعات داغ به روی پوست اتفاق می افتد.

در این حالت پوست قرمز میشود و ظاهری متورم پیدا میکند. تاولهای بزرگ همراه با مایع در داخل آن ایجاد میشود. با فشار آن مثل حالت دریجه یک سفیدی وقت ایجاد و سپس محو میشود.

سوختگی با شدت متوسط است که فقط اپیدرم و قسمتی از درم (اما نه همه درم) را مبتلا می‌کند و به بافتهای زیرین آسیبی نمی‌رساند. این نوع سوختگی مانند سوختگی درجه یک از نوع با ضخامت نسبی است. علل آن ریختن مایعات داغ (مثل آب جوش یا چای داغ ) روی پوست ، شعله آتش ، آفتاب سوختگی شدید و غیره هستند.مشخصه مهم این نوع زخم درد بسیار شدید و عمیق است و به لمس زخم ناحیه دردناک میشود. این نوع سوختگی میتواند موجب متورم شود که حتی پس از التیام زخم جای آن روی پوست باقی بماند. ممکن است در این حالت زخم عفونت داشته باشد که باید تحت مراقبت درمانگران زخم قرار بگیرد.

 

۳٫ سوختگی درجه دو سطحی:

علاوه بر لایه سطحی، لایه عمیق تر پوست نیز آسیب می بیند. در این حالت پوست بسیار دردناک است و حتی با جابجایی هوا یا تغییرات دما درد تشدید می شود. محل ضایعه قرمز بوده و معمولا تاول می زند. این نوع سوختگی نیز همانند نوع سطحی با فشار دادن محل سوختگی، سفید می شود. اغلب ظرف مدت هفت تا ۲۱ روز التیام می یابد ولیکن پوست منطقه سوخته ممکن است برای همیشه روشنتر یا تیره تر بماند. آفتاب سوختگی که منجر به ایجاد تاول شود مثالی از این نوع سوختگی است.
● سوختگی درجه دو عمقی:
لایه سطحی و لایه عمقی (درم) می سوزد. درد این نوع سوختگی با فشار دادن ایجاد می شود و همیشه همراه با تاول است و با فشار دادن محل ضایعه سفید نمی شود. برای التیام معمولا به بیش از ۲۱ روز درمان نیاز دارد و اثر سوختگی نیز بجا می ماند که در برخی موارد بسیار بدشکل می شود.

۳٫ زخم سوختگی درجه سه (سوختگی تمام ضخامت)

در سوختگی درجه سه که سوختگی عمیق تری میباشد لایه های پوست دچار آسیب بیشتری میشوند.در این حالت لایه رویی یعنی اپیدرم و لایه بعدی درم تخریب زیادی می‌گردد و حتی ممکن است تخریب پوست عمیقتر شود و بافتهای زیرین پوست مثل چربی، ماهیچه و استخوان را هم تخریب کند. گاهی تمایز سوختگی درجه دو نسبت به سوختگی درجه سه مشکل میشود؛ولی منطقه سوختگی در سوختگی درجه سه معمولاً به رنگ سیاه رنگ  یا خشک و سفید تغییر رنگ میدهد اما رنگ ناحیه زخم در سوختگی درجه دو قرمز رنگ و مرطوب میشود و ظاهر آن عرق کرده میشود.
از طرفی در سوختگی درجه دو بیمار با درد شدیدی مواجه میشود ولی در سوختگی درجه سه درد کمتری دارد چرا کهدر این نوع سوختگی که لایه های زیرین آسیب میبیند، اعصاب زیر پوست نیز تخریب میشوند و فرد ممکن است درد را حس نکند. همچنین در این حالت ممکن است که مناطقی از پوست با درجه سوختگی سه و برخی نقاط با درجه سوختگی دو باشند.

سوختگی درجه سه بر اثر شعله شدید آتش با دمای بالا، مایعات داغ، بخار با دمای بالا، جریان الکتریکی، مواد شیمیایی قوی و … اتفاق می افتد.
عمق سوختگی به شدت حرارت و دمای عامل سوزاننده بستگی دارد و به مدت تماس با ماده سوزاننده با پوست نیز ارتباط دارد.
پوست سوخته، سفید مرواریدی یا زرد و قهوه‌ای و بعضی مواقع سیاه و زغالی است. بعضی از مناطق پوست ممکن است شفاف شود و می‌توان در زیر آن شبکه‌ای از سیاهرگهای حاوی لخته‌های خون را دید. پوست مرده که شامل پروتئینهای منعقد شده است لایه‌ای سخت و غیر قابل ارتجاع به نام اسکار (جوشگاه) می‌سازد.
جوشگاه خشک و سخت است و به علت از بین رفتن پایانه‌های اعصاب پوست، در لمس حساس نیست و دردی ندارد. برای ترمیم زخم سوختگی درجه سه ممکن است به پیوند پوست و یا محصولات بیولوژیک جایگزین پوست نیاز شود. عفونت مسئله عمده‌ای در ارتباط با این نوع سوختگی است.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *