عسل چطور میتواند زخمها را درمان کند؟

عسل چطور می تواند زخمها را درمان کند؟ جالب است بدانید انسانها هزاران سال است که از عسل برای درمان زخم استفاده کرده اند. در حالی که امروزه روشهای بسیار موثری برای ترمیم زخم وجود دارد، عسل هنوز هم برای بهبود زخم های خاص استفاده میشود.

عسل دارای خواص ضد باکتری و  pH منحصر به فردی است که باعث ترشح اکسیژن و ترمیم زخم میشود.

متخصصان مراقبت از زخم از عسل پزشکی برای بهبود زخم های مزمن و سایر آسیب ها استفاده میکنند.

 

آیا عسل برای بهبودی زخمها موثر است؟

عسل یک ماده شیرین دارای اجزای زیستی فعال است که میتواند به بهبود و درمان زخم کمک کند. طبق یک بررسی منتشر شده در مجله Wounds ، عسل دارای فواید زیر در بهبود زخم ها است:

PH اسیدی عسل باعث بهبود میشود. عسل دارای pH اسیدی بین ۳٫۲ تا ۴٫۵ است. هنگامی که روی زخم ها استفاده میشود.  PH اسیدی باعث کاهش وجود موادی به نام پروتئاز میشود که روند بهبود زخم را مختل می کند ونیز در محیط اسیدی فعالیت میکروارگانیسمها محدود میشود.

قند موجود در عسل اثر اسمزی دارد. قندی که به طور طبیعی در عسل وجود دارد، باعث بیرون کشیدن آب از بافت های آسیب دیده می شود (معروف به اثر اسمزی). این کار ادم (ورم) را کاهش می دهد و جریان لنفاوی را برای بهبود زخم بهبود می بخشد. قند همچنین آب را از سلولهای باکتریایی خارج می کند که می تواند از تکثیر آنها جلوگیری کند.

 

عسل با خاصیت ضد باکتری زخمها را درمان میکند

عسل بر روی باکتریهایی که معمولاً در زخم ها وجود دارند مانند استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) و انتروکوک های مقاوم به ونکومایسین (VRE) اثر ضد باکتری دارد. بخشی از این خاصیت ممکن است از طریق اثرات اسمزی آن باشد.

اکثر متخصصان پزشکی از نوع خاصی از عسل روی زخم ها استفاده می کنند که عسل مانوکا نام دارد. این عسل از درختان مانوکا حاصل می شود. عسل مانوکا از آن جهت منحصر به فرد است که حاوی ترکیب متیل گلوکسال است. این ترکیب سیتوتوکسیک است (باکتری ها را از بین می برد) و یک مولکول کوچک است که ممکن است به راحتی به پوست و باکتری ها منتقل شود. ولی امروزه عسلهای موثر جدیدی مانند روامیل به بازار عرضه شده اند.

 

متخصصین ترمیم زخم از عسل برای درمان انواع زیر زخم استفاده کرده اند:

 • زخمهای دیابتی
 • زخمهای عروقی
 • زخمهای سوختگی
 • زخمهای فشاری
 • زخمهای جراحی مانند سینوس پیلونیدال

محققان مطالعات مختلفی در مورد اثربخشی عسل به عنوان درمان انواع زخم ها انجام داده اند. یک پژوهش در مقیاس بزرگ از ۲۶ آزمایش بالینی منتشر شده است که در مجموع ۳،۰۱۱ شرکت کننده را شامل میشود.

نتایج این تحقیق نشان داد که درمان عسل در زخمهای سوختگی با ضخامت جزئی و زخم های پس از عمل عفونی بهتر از بسیاری از درمان های معمول است.

 

چگونه عسل را برای زخم ها استفاده کنید؟

اگر زخم یا سوختگی دارید که بهبود نمی یابد، مهم است که قبل از استفاده از عسل روی زخم، با پزشک مشورت کنید. از پزشک بپرسید آیا امکان استفاده از عسل در درمان زخم شما وجود دارد؟

برای زخم های شدید ، بهتر است پزشک یا پرستار مراقبت از زخم درمان شما را انجام دهند دلیل این امر آنست که میزان عسل و نحوه استفاده از پانسمان زخم میتواند بر میزان ترمیم زخم موثر باشد.

نکاتی برای استفاده از عسل روی زخم ها

 • همیشه با دستهای تمیز و دستکش استریل پانسمان را انجام دهید
 • از عسل پزشکی برای درمان خود استفاده نمایید
 • اگر به عسل حساسیت دارید عسل درمان مناسبی برای شما نیست
 • روی عسل یک پانسمان ثانویه استریل با قدرت جذب مناسب قرار دهید
 • در زمانهای تعیین شده پانسمان خود را تعویض نمایید
 • دستان خود را پس از پانسمان زخم بشویید.
 • اگر در مورد استفاده از عسل روی زخم خود سوالی دارید، با پزشک در این زمینه مشورت کنید.

 

انواع عسل استفاده شده بر روی زخم ها

امروزه برای درمان زخم از عسل پزشکی که استریل و تصفیه شده و بنابراین احتمال واکنش های سیستم ایمنی بدن کمتر است، استفاده میشود.

عوارض احتمالی عسل برای زخم ها چیست؟

همیشه ممکن است عسل یا ظرف آن آلوده شود، یا یک شخص ممکن است واکنش آلرژیک داشته باشد. گاهی اوقات، این مربوط به گرده زنبور عسل است که به طور طبیعی در عسل وجود دارد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *