درمان زخم بستر در منزل

درمان زخم بستر در منزل

زخم بستر، زخمی است که به دلیل فشار طولانی مدت روی پوست ایجاد میشود. اگر درمان زخم بستر در منزل انجام شود میتواند از نظر روحی روانی برای بیمار خیلی بهتر باشد و باعث بهبود و درمان زخم در زمان کمتری شود. سریعترین راه برای خلاص شدن از شر زخم بستر رفع فشار، تمیز نگه داشتن زخم، مصرف آنتی بیوتیک و استفاده از سایر راهکارها است.

زخم بستر به دلیل فشار طولانی مدت بر روی پوست در طی چند روز یا چند ماه ایجاد می شود. این بیماری بیشتر در بیماران بستری دیده میشود.

 

زخم بستر با نامهای دیگری نیز شناخته میشود

زخم فشاری
زخم  دکوبیتوس
صدمات ناشی از فشار
هیچ روش واحدی وجود ندارد که بتواند به خلاص شدن از شر زخم بستر کمک کند. سریعترین راه برای خلاص شدن از زخم های موجود و جلوگیری از ایجاد موارد جدید شامل ترکیبی از چند مرحله یا تمام مراحل زیر است.

از بین بردن فشار بر روی ناحیه آسیب دیده

تغییر مكرر وضعیت بیمار میتواند از فشار مداوم به یك طرف جلوگیری كند و به درمان زخم در منزل کمک شایانی کند. بیمار باید تشویق شود که روزانه راه برود. در صورت بستری بودن، می توان از ویلچر برای جابجایی او استفاده کرد. باید از استفاده از بالشتک ها خودداری کرد. در عوض، استفاده از کوسن یا تشک مخصوص به کاهش فشار کمک می کند.

تمیز نگه داشتن زخم:

تمیز كردن روزانه زخم با محلول نرمال سالین استریل به تسریع بهبودی زخم کمک می کند.

انجام دبریدمان:

از بین بردن بافت آلوده یا مرده به دبریدمان معروف است. پزشک به آرامی زخم را با محلول استریل شستشو داده و بافت آسیب دیده را برمی دارد.

پانسمان منظم زخم:

پانسمان زخم با پانسمان های ویژه به عنوان سدی در برابر عفونت عمل می کند.

پیروی از یک رژیم غذایی سالم (مقوی):

تغذیه مناسب شامل یک رژیم غذایی پر پروتئین و مقدار زیادی میوه و سبزیجات غنی از ویتامین C باعث ترمیم سریع زخم میشود.

مصرف آنتی بیوتیک:

در صورت وجود علائم عفونت زخم بستر در منزل (حساسیت ، ترشح چرک) در زخم، برای پاکسازی عفونت، پانسمانهای آنتی باکتریال موضعی و داروهای آنتی بیوتیک سیستمیک تجویز می شود.

استفاده از درمان زخم با فشار منفی (NPWT):

درمانگران زخم از NPWT استفاده میکنند. در این روش درمانی، با استفاده از فشار منفی ترشحات آلوده اضافه از بستر زخم خارج میشود تا با کاهش میزان عفونت ناحیه زخم به بهبود آن کمک شود.

استفاده از فاکتورهای رشد مشتق از پلاکت:

استفاده از ژل حاوی فاکتورهای رشد مشتق از پلاکت (موادی که از خون استخراج میشوند) می تواند به تسریع درمان زخم بستر کمک کند. استفاده از این داروها در درمان زخم بستر در منزل و درمان زخم دیابتی می تواند مفید باشد و در کاهش زمان بهبودی موثر واقع شود.

درمان بیماریهای زمینه ای دیگر بیمار که می تواند بر درمان زخم موثر باشد:

دیابت، تغذیه نامناسب، کم خونی و یا بی اختیاری ادرار و مدفوع می تواند به ایجاد زخمهای بستر التیام ناپذیر کمک کند. از این رو ، درمانگران برای بهبود و ترمیم زخمهای بستر، مشکلات زمینه ای بیمار را در نظر می گیرند و برای درمان آنها برنامه ریزی می کنند.

 

 

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *