عوارض زخم بستر

عوارض زخم بستر

عوارض زخم بستر میتواند باعث نگرانی شود. کاربران سایت بردیا طب آریا در این باره سوالاتی داشتند که بر آن شدیم که این مقاله را آماده کنیم. هرگونه عارضه ای که با یک زخم بستر در حال توسعه همراه باشد، میتواند باعث بستری طولانی مدت در بیمارستان، درد شدید و باعث کیفیت پایین زندگی بیمار شود.

زخم های فشاری معمولاً در برجستگی های استخوانی رخ میدهند، جایی که گردش خون برای مدت طولانی دو ساعت یا بیشتر محدود شده است. بدون درمان زخم بستر مناسب، ناحیه آسیب دیده موضعی معمولاً منجر به تشکیل بافت نکروزه و یک زخم باز می شود و آسیب قابل توجهی به پوست وارد می کند. افراد مسن، بیماران بحرانی ، دیابتی ها و افرادی که دچار مشکلات حرکتی هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا به زخم بستر و عوارض آن هستند.

 

عوارض اولیه و ثانویه زخم بستر

زخم بستر (زخم فشاری ؛ زخم دکوبیتوس) در ابتدا به صورت پوستی قرمز، صدمه دیده یا تاول زده دیده می شود. با شروع پیشرفت، این شرایط می تواند به ساختارهای اساسی بیمار از جمله استخوان، رباط ها و عضلات گسترش یابد. در مراحل اولیه ، زخم فشاری میتواند با اصطکاک، فشار و نیروی برشی تشدید شود. بدون درمان مناسب، بیمار می تواند به راحتی دچار سلولیت شدید (عفونت بافت عمیق)، استئومیلیت (عفونت استخوان)، سپسیس (عفونت خون) و گانگرن گازی (باکتری های گوشت خوار) شود.

سلولیت

عفونت ناشی از زخم بستر میتواند به راحتی به لایه های عمیق پوست گسترش یابد و باعث سلولیت شود. علاوه بر قرمزی و درد شدید، تورم قابل توجهی می تواند بر روی پوست بیمار ایجاد شود. بدون دوره موثر آنتی بیوتیک، بیمار می تواند دچار عفونت جدی تهدید کننده زندگی شود که به راحتی به مفاصل، استخوان ها و جریان خون گسترش یابد. اگر سلولیت در ناحیه خاجی یا کمر رخ دهد، عفونت می تواند به راحتی به ستون فقرات و در نهایت مغز نفوذ کند.

استئومیلیت

عفونت استخوان (استئومیلیت) و مفاصل (آرتریت سپتیک) می تواند آسیب قابل توجهی به استخوان، بافت و غضروف بیمار وارد کند. به طور معمول، تنها درمان های موثر دوزهای زیاد آنتی بیوتیک های خاص یا برداشتن بافت مفصلی و استخوانی از طریق جراحی است.

گانگرن

گانگرن عفونت جدی اما نادر تهدید کننده زندگی است که توسط گاز ساطع شده از باکتری کلستریدیوم تولید می شود. این نوع باکتریها در نواحی آسیب دیده بدن و با اکسیژن کم یا بدون اکسیژن رشد می کنند. این باکتریها با تولید گازهای مضر که سموم خطرناک هستند موجب صدمه به بافتهای اطراف خود می شوند. معمولاً بیمار در جایی که پوست با سرعت متورم می شود، درد قابل توجهی را احساس می کند. معمولا در این بیماری با دبریدمان جراحی نواحی نکروز شده سعی می شود تا اطمینان حاصل شود که گانگرن در بدن پخش نمی شود.

سپسیس

سپسیس یک عارضه شایع در بیمارانی است که از زخم فشاری رنج می برند. این عفونت جدی خون می تواند به سرعت در سراسر بدن پیشرفت کند و باعث نارسایی عضو و مرگ شود. بدون مدیریت مناسب، بیمار می تواند دچار شوک سپتیک شود، احتمال زنده ماندن در این بیماری ۵۰ درصد است. علائم شایع شامل تب، بی حالی، تحریک، اضطراب، کاهش آگاهی و از دست دادن اشتها است.

ورم مفصلی نکروزان

اگر بستر زخم به باکتریهای استرپتوکوک گروه A آلوده شود، می تواند فاشیات نکروزان کننده ایجاد کند، یک بیماری تهدید کننده زندگی که باعث مرگ سریع بافت آسیب دیده می شود. غالباً به عنوان باکتری های “گوشت خوار” شناخته می شود، ورم فاشییت نکروزان نیاز به درمان فوری پزشکی دارد که اغلب شامل از دبریدمان جراحی (برداشتن بافت مرده) و آنتی بیوتیک های خاص است.

سرطان

کارسینوم سلول سنگفرشی یک عارضه جدی در زخم های مزمن غیر قابل ترمیم مانند زخم فشاری مرحله پیشرفته است. به طور معمول، سرطان بسیار تهاجمی است، تا جایی که برای درمان موثر نیاز به جراحی دارد.

 

برای جلوگیری از پیشرفت شدت زخم و در نهایت مرگ، درمان تخصصی لازم است

طبق گزارشات بردیا طب آریا میزان مرگ و میر در بیماران مبتلا به عوارض جدی مرتبط با زخم فشاری زیاد است و باید هر چه سریعتر درمان زخم به صورت تخصصی صورت بگیرد. متأسفانه، ارزیابی استئومیلیت و سایر بیماریهای جدی مرتبط با زخم بستر اغلب حتی توسط پرسنل پزشکی آموزش دیده در خانه سالمندان، مرکز نگهداری یا بیمارستان نادرست است.

در صورت تشخیص نادرست، بیمار میتواند دچار عوارض جدی  یا مرگ شود. به همین دلیل، استخدام متخصصان پزشکی ماهر و متخصص در درمان زخم های فشاری ضروری است. بدون آن، بیمار می تواند افزایش درد، کاهش کیفیت زندگی یا مرگ را تجربه کند.

تقریباً هر نوع زخم بستر قابل پیشگیری است. هنگامی که بیمار در طول اقامت در بیمارستان دچار زخم فشاری می شود، این یک هشدار زودرس در مورد غفلت در مراقبت از بیمار است. بدون مداخله فوری، ممکن است بیمار دچار عوارض جدی یا مرگ شود.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *