درمان گیاهی عفونت زخم

درمان گیاهی عفونت زخم

درمان گیاهی عفونت زخم به دلیل استفاده از مواد طبیعی و با کمترین عوارض مورد توجه کلینیک ها و مراکز درمان است. ترمیم زخم به عنوان مجموعه ای از فرآیند پیچیده تعریف میشود که شامل ترکیبات مختلفی از جمله واسطه های محلول، سلول های خونی، ماتریکس خارج سلول و سلول های پارانشیمی است.

ترمیم و درمان زخم به مراحل شامل التهاب، تشکیل بافت و بازسازی بافت تقسیم میشود. مرحله التهابی شامل مراحل مختلفی مانند تجمع پلاکت، انعقاد و مهاجرت لکوسیت ها است. اپیتلیالیزاسیون مجدد، رگ زایی، فیبروپلازی و انقباض زخم مراحل تشکیل بافت هستند.

مرحله بازسازی ممکن است به مدت ۱ ماه ادامه داشته باشد، و درم ممکن است با تولید پروتئین های کلاژن و ماتریس به آسیب پاسخ دهد و سپس به فنوتیپ قبل از آسیب خود بازگردد.

راههای درمان گیاهی عفونت زخم

طبق گزارشات بردیا طب آریا از روش های مختلف درمانی برای بهبود زخم استفاده میشود. به منظور کمک به ترمیم زخم، از روش های مختلف درمانی به صورت موضعی و سیستمی استفاده میشود. از عوامل مختلفی برای ترمیم زخم استفاده می شود از جمله آنتی بیوتیک ها و آنتی سپتیکها، عوامل دبریدکننده، ترمیم کننده های زخم، برخی از مواد مانند عصاره های بیولوژیک، ویتامین ها و مواد معدنی و محصولات گیاهی هستند.

گیاهان دارویی با بهبود لخته شدن خون، مبارزه با عفونت و تسریع در ترمیم زخم، روند بهبود زخم را بهبود میبخشند. میتوان گفت گیاهان و عوامل شیمیایی حاصل از گیاهان، درمان را تسریع میبخشند و بهبود زخم را مدیریت میکنند. گیاهان دارویی توسط مکانیسم های مختلف، مانند تعدیل در ترمیم زخم، کاهش تعداد باکتری ها، بهبود رسوب کلاژن، افزایش فیبروبلاست ها و فیبروسیت ها و غیره به ترمیم زخم کمک میکنند.

گیاهان دارویی مناسب برای عفونت زخم

دارچین

Cinnamomum verum ، دارچین، از خانواده Lauraceae است. از دارچین به طور سنتی در سیستم های سنتی پزشکی استفاده می شده است. پوست دارچین به عنوان ادویه، چاشنی و طعم دهنده استفاده میشود. این ماده دارای برخی از خواص مانند آنتی اکسیدان، ترمیم کننده زخم، ضد میکروب، ضد دیابت، کاهش قند خون، کاهش چربی خون و فعالیت ضد التهابی است، که می تواند در انواع زخم ها مانند زخم های دیابتی و آلوده مفید باشد.

علاوه بر خواص ذکر شده، دارچین دارای مقادیر قابل توجهی از پلی فنول دارد که ممکن است باعث افزایش جذب گلوکز در حیوانات شود. این باعث افزایش میزان mRNA حامل های گلوکز (-۱ (GLUT-در سلولهای چربی می شود. مطالعات نشان داده است که عصاره های الکلی و آبی دارچین با خواص آنتی اکسیدانی خود باعث تسریع در ترمیم زخم میشوند.

در این ارتباط، مطالعات دیگر نشان داده اند که سیستم آنتی اکسیدانی مختل باعث افزایش استرس اکسیداتیو می شود که به پروتئین ها، نوکلئوتیدها، سطح چربی ها آسیب می زند و بهبود زخم را به تأخیر می اندازد. از طرف دیگر، اثرات ضد التهابی اجزای دارچین از جمله سینامالدئید ، ۲-هیدروکسی سینامامالدهید  و کوئرستین  می تواند به تسریع بهبود زخم کمک کند.

آلوئه ورا

آلوئه ورا یک گیاه بومی در آفریقا است و به آن سوسن کویر یا گیاه جاودانگی می گویند. عصاره آلوئه ورا دارای برخی از خواص مفید است که می تواند التهاب را کاهش دهد. بافت گرانوله بالغ را افزایش می دهد و در نتیجه به تسریع بهبود زخم کمک میکند. همچنین باعث کاهش گلوکز خون می شود که می تواند در زخم های دیابتی مفید باشد.

طبق گزارشات بردیا طب آریا تجویز موضعی ژل آلوئه ورا ابزاری مفید در بهبود سوختگی های جزئی است و استفاده از ژل آلوئه ورا بی ضرر است زیرا واکنش های بسیار حساس به آن نادر است. با این حال، ژل آلوئه ورا ممکن است اثرات مضر بر روی سوختگی شدید داشته باشد و در واقع از بهبودی جلوگیری کند. ژل هایی به طور سنتی یافت می شوند که حاوی ۹۶٪ آب و چربیهای ضروری، اسیدهای آمینه، مواد معدنی، ویتامین ها، آنزیم ها و گلیکوپروتئین ها هستند.

علاوه بر این، عصاره آلوئه ورا به دلیل داشتن خاصیت ضد التهابی، روند بهبود زخم را تقویت میکند. از آنجا که عصاره آلوئه ورا حاوی اسید تاننیک و نوعی پلی ساکارید است به روند ترمیم زخم کمک می کند. عصاره آلوئه ورا با کاهش فاز التهابی و تأمین بافت گرانوله بالغ، اثرات مفیدی در ترمیم زخم نشان میدهد که در نهایت باعث بهبود میشود و ممکن است باعث ترمیم مناسب زخم شود.

ژل برگ آلوئه ورا اثرات مفیدی در ترمیم زخم توسط خواص آنتی اکسیدانی دارد که می تواند به برخی از ترکیبات از جمله ایندول ها و آلکالوئیدها نسبت داده شود. تجزیه و تحلیل اسپکتروفتومتری نشان می دهد که آلوئه ورا حاوی ترکیبات پلی فنول غیر فلاونوئیدی، فیتوسترول ها و ایندول ها است که ممکن است علائم مربوط به دیابت را بهبود بخشد. این ترکیبات همچنین خواص ضد باکتریایی را نشان میدهند که ممکن است به افزایش ترمیم زخم در زخم های آلوده کمک کند. چیترا و همکاران مکانیسم های مختلفی را برای بهبود زخم توسط آلوئه ورا گزارش کرده اند که عمدتا به افزایش میزان گردش کلاژن و سطح لیزیل اکسیداز نسبت داده میشود.

 

 

شوید

Anethum graveolens L.  شوید (Apiaceae) به عنوان یکی از محبوب ترین گیاهان دارویی در سراسر جهان شناخته شده است. آنتوم گورالنس دارای برخی از خواص مانند ضد میکروبی، ضد دیابت و ضد التهاب است که می تواند بهبود زخم را تسریع بخشد. برخی از ترکیبات از جمله سیس کارون، لیمونن، α-فلاندرن و آنتوفوران ترکیبات اصلی در روغن ضروری شوید هستند. آلفا فلاندرن از دیگر ترکیبات اصلی موجود در اسانس شوید است که ممکن است رشد باکتری را کاهش دهد و در زخم های آلوده مفید باشد.

اکالیپتوس

اکالیپتوس به روغن Dinkum نیز معروف است و از خانواده Myrtaceae است. اکالیپتوس حاوی برخی ترکیبات مانند سینئول است که به اوکالیپتول نیز معروف است. این ماده نه تنها حاوی سینئول است بلکه حاوی ترکیبات دیگری مانند پینن، کامفن و فلاندرن، سیترونلال، استوانه ژرانیل است. این ماده به طور سنتی برای مراقبت از پوست از جمله در سوختگی، تاول، تبخال، بریدگی، عفونت های پوستی و گزش حشرات استفاده می شود.

Securigera securidaca

Securigera securidaca ، گیاهی بومی ایران، به طور سنتی برای درمان دیابت در مناطق جنوبی ایران استفاده می شد. این ماده معمولاً برای درمان ترمیم زخم استفاده می شود. فلاونوئیدها و کومارین ها به طور گسترده ای به عنوان ترکیبات اصلی در قسمت های هوایی Securigera securidaca که به عنوان آنتی اکسیدان های قوی عمل می کنند، استفاده می شود. همچنین دارای خواص ضد باکتریایی است که بهبود زخم را در زخمهای آلوده تسریع می بخشد .

شنبلیله

Trigonella foenum-graecum ، به اصطلاح شنبلیله است، دارای اثرات ضد صدمه و اثرات هیپوکلسترولمی است. شنبلیله (Trigonella foenum-graecum) معمولاً به عنوان چاشنی و در تهیه مواد غذایی استفاده می شود. شنبلیله اثرات افت قند خون دارد. دانه های شنبلیله دارای برخی از پلی ساکاریدها مانند دیوسژنین، یاموژنین، گیتوژنین، تیگوژنین و نئو توگن ها است. ساپونین ها می توانند اثرات استروئیدی ایجاد کنند که می تواند باعث کاهش التهاب در بدن شود.

سایر ترکیبات فعال زیستی شنبلیله شامل موسیلاژ، روغنهای فرار، فلاونوئیدها و اسید آمینه، آلکالوئیدها است. ماده فعال دیگری که در شنبلیله یافت می شود ۴-هیدروکسی ایزولوسین است. گزارش شده است که شنبلیله ماده ضد التهابی را در ناحیه زخم آزاد می کند و التهاب را کاهش می دهد. علاوه بر این، خواص ضد میکروبی شنبلیله ممکن است پاسخ های ضد التهابی آن را افزایش دهد. یک مطالعه نشان داده است که فلاونوئیدها و تری ترپنوئیدها ممکن است روند بهبود زخم را به دلیل خواص ضد میکروبی آن تقویت کنند. شنبلیله دارای خواص آنتی اکسیدانی است که می تواند بهبود زخم را تسریع کند.

Nelumbo nucifera

لوتوس دارای گل بزرگ است و به عنوان درمان کننده های طبیعی و سنتی بسیار استفاده می شود. برگهای آن دارای اثرات بهبود زخم هستند. گزارش شده است که عصاره متانولی ریزوم Nelumbo nucifera در فرمولاسیون پماد می تواند انواع مختلف زخم را بهبود بخشد. عصاره این گیاه می تواند به طور قابل توجهی زخم را بهبود بخشد، و فعالیت انقباضی، زمان بسته شدن زخم، مقاومت کششی، بازسازی بافت در محل زخم و فعالیت لیزیل اکسیداز را بهبود بخشد. اثرات مشاهده شده مشابه داروهای استاندارد است.

چریش

عصاره برگ چریش و روغن دانه ها دارای اثر ضد میکروبی هستند که ممکن است در زخم های آلوده مفید باشد. علاوه بر این، می توان اظهار داشت که چریش زخم و ضایعه عاری از عفونت های ثانویه را از طریق کاهش جمعیت باکتری حفظ میکند. مطالعات بالینی نشان داده است که عصاره چریش از التهاب جلوگیری میکند و متعاقباً بهبود زخم را افزایش میدهد. عصاره و روغن برگ چریش اثر ضد میکروبی دارد که عمدتاً به ترکیبات آن از جمله اسید مارگوزیک، گلیسیریدهای اسیدهای چرب، اسید بوتیریک و اسید والریک نسبت داده میشود.

بابونه

بابونه از خانواده Asteraceae است. این ماده حاوی برخی موادی مانند شامازولن، آلفا بیزابولول، اکسیدهای بیزابولول، اسپیروترها و فلاونوئیدها است که اثرات درمانی را القا می کنند. همچنین به عنوان ضد التهاب شناخته شده است که باعث کاهش التهاب در طی زخم های آلوده میشود. مطالعات نشان داده اند که تجویز موضعی گیاه بابونه می تواند فاز التهابی را کاهش داده و مرحله تکثیر را افزایش دهد. آنها همچنین توصیه کرده اند که بابونه را به عنوان جایگزین بی خطر برای پماد نیتروفورازون در روند ترمیم زخم استفاده کنند.

بائل

Bael  که اصطلاحاً Aegle marmelos نامیده می شود و متعلق به خانواده Rutaceae است. این ماده حاوی کربوهیدرات، پروتئین، روغن فرار، تانین، ویتامین C ، ویتامین A ، آلکالوئید اتیل هالفوردونیال و ایزوپنتیل هالفوردینول است. به طور سنتی برای درمان خواص ترمیم زخم استفاده می شود.

 

کتان

کتان (Linumu sitatissimum) یکی از قدیمی ترین گیاهان زیر کشت است و اغلب به دلیل فیبر و روغن آن کشت می شود. بذر کتان و مشتقات آن به عنوان منابع غنی از اسید چرب ضروری و اسید آلفا-لینولنیک شناخته می شوند، که پیش ماده بیولوژیکی امگا ۳ و اسیدهای چرب مانند ایکوزاپنتانوئیک هستند که می توانند بهبود زخم را تسریع بخشند. دوگوری و همکاران گزارش دادند که تجویز موضعی بابونه و کتان می تواند فاز التهابی را کاهش داده و مرحله تکثیر را افزایش دهد. آنها همچنین توصیه کرده اند که بابونه و کتان را به عنوان عوامل جایگزین برای پماد نیتروفورازون در روند بهبود زخم در نظر بگیرند.

مولتکیا سرئولا

Moltkia coerulea  به عنوان یکی از مهمترین گیاهان Boraginaceae در نظر گرفته می شود که متعلق به زیر خانواده Lithospermeae است. به دلیل مقادیر زیادی فلاونوئیدها و فنل ها  که می توانند ترمیم زخم را تسریع کنند، دارای برخی از خواص مانند اثرات آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی است. مطالعه فرح پور و همکاران  نشان داده است که تجویز موضعی مولتکیا سرئولا باعث بهبود انعقاد در ناحیه زخم، تنظیم التهاب با اعمال خواص آنتی اکسیدانی، افزایش عروق، افزایش تنظیم کلاژن با تنظیم مجدد سلولهای فیبروبلاست و فیبروسیت ها می شود.

چنار

چنار Ribwort (Plantaginaceae) گونه گیاهی چند ساله با پراکندگی جهانی و دامنه اکولوژیکی زیاد است. همچنین شناخته شده است که دارای خواص ضد باکتری است. مطالعات نشان داده است که گیاه چنار Ribwort ، اپیتلیالیزاسیون و انقباض زخم را تسریع می کند. فرح پور و حیدری نشان داده اند که خواص آنتی اکسیدانی باعث کاهش التهاب و افزایش انقباض زخم در خرگوش ها می شود.

رزماری

رزماری متعلق به خانواده نعناع است که به دلیل ترکیبات آن از جمله اسید کارنوزیک، کارنوزول، اسید رزمارینیک، دیترپن، تری ترپنوئید، اسید فنولیک و فلاونوئیدها دارای خواص آنتی اکسیدانی است. همچنین شناخته شده است که دارای خواص ضد التهابی  و ضد میکروبی است که ممکن است باعث ترمیم زخم شود. علاوه بر این، روغن آن حاوی مقادیر عمده ترپنوئیدها، لیمونن ، سینئول، اسید کارنوزیک، اسید رزمارینیک و α-پینن است که می تواند فاز التهابی را کاهش دهد و با بهبود مرحله تکثیر می تواند روند بهبودی را تسریع کند. ابوبل بازال گزارش داد كه عصاره آبی رزمارینوس با بسته شدن ناحیه زخم و بازسازی و سازماندهی اپیدرم با ضخامت كامل در موش های BALB / c دیابتی باعث تسریع در ترمیم زخم می شود. نجاتی و همکاران  گزارش کرده اند که استفاده موضعی از پماد رزماری به طور قابل توجهی سلولهای التهابی، مهاجرت فیبروبلاست و همچنین  انقباض زخم مدت بهبود زخم را در مدل موش آلوده کاهش می دهد.

Allium sativum

Allium sativum L. (Amaryllidaceae) عضوی از خانواده سوسن است که حاوی مقادیر بالایی از آلیین، آلیل سیستئین، آلی دی سولفید و آلیسین است و دارای عوامل آنتی اکسیدانی قوی است. فرح پور و همکاران نشان دادند که تجویز موضعی Allium sativum باعث تسریع در ترمیم زخم می شود زیرا این ماده موجب توزیع ماست سل و افزایش سنتز کلاژن و رگ زایی می شود همچنین می تواند باعث تسریع روند بهبودی زخم با افزایش نسبت کربوهیدرات داخل سیتوپلاسمی شود.

 

مقاله پیشنهادی: درمان زخم مقعدی

 

Vitis vinifera

انگور Vitis vinifera از خانواده Vitaceae است و حاوی ویتامینE ، اسید لینولئیک، ترکیبات اولیگومر پرو آنتوسیانیدین و ترکیبات فنلی مانند فلاونوئیدها، اسیدهای فنلیک و آنتی اکسیدان ها  استلبن ها و آنتوسیانین ها است. ترکیبات فعال موجود دارای اثرات مفیدی از جمله ضد التهاب و ترمیم کننده زخم، اثرات ضد میکروبی و دیابت هستند. نجاتی و فرح پور  نشان داده اند که Vitis vinifera با افزایش نئووسکولاریزاسیون، مهاجرت فیبروبلاست و اپیتلیالیزاسیون روند بهبود زخم را تسریع می کند و می تواند ترمیم زخم های سوختگی را تحریک کند.

گل همیشه بهار

Calendula officinalis L.  به اصطلاح گل همیشه بهار نامیده می شود و یکی از گیاهان دارویی در خانواده  Asteraceae است. ارزیابی های فیتوشیمیایی گیاه گل همیشه بهار وجود فلاونوئیدها، فلاونول گلیکوزیدها، کومارین ها، ساپونین ها، تری ترپن ها، تری ترپن های الکل، استرهای اسیدهای چرب، کاروتنوئیدها، روغن های اساسی، هیدروکربن ها و اسیدهای چرب را نشان داد. برخی از مطالعات فعالیتهای بیولوژیکی را در گیاه گل همیشه بهار  جمله ترمیم زخم و اثرات ضد التهابی گزارش کرده اند. فرح پور نشان داد كه عصاره های هیدروالكلی قسمت هوایی گل همیشه بهار دارای فعالیت های ضد درد و ضد التهابی است.

زردچوبه

(Curcuma longa L.) به زردچوبه معروف است و از خانواده Zingiberaceae است. عصاره زردچوبه حاوی مقادیر عمده ای از رنگهای معدنی، کورکومین، کورکومینوئیدها، ترکیبات فنلی و روغنهای فرار از جمله زردچوبه، آتلانتون و زینگبرن است. مطالعه فرح پور و همکاران نشان داد که استفاده موضعی از سطوح افتراقی عصاره هیدروتانولیک ریزوم زردچوبه با افزایش سرعت انقباض و اپیتلیالیزاسیون مجدد، مقدار مقاومت کششی و رسوب کلاژن در موش صحرایی به عنوان مدل های آزمایشی زخم آزمایشگاهی، به طور قابل ملاحظه ای سرعت بهبود زخم را تسریع می کند.

Pistacia atlantica

Pistacia atlantica از خانواده Anacardiaceae است و دارای خاصیت ضد التهابی، ضد باکتری، ضد میکروبی است. حق دوست و همکاران نشان داده اند که Pistacia atlantica تأثیر مفیدی در ترمیم زخم سوختگی دارد. مطالعه فرح پور و همکاران نشان داد که سطوح مختلف Pistacia atlantica باعث کاهش زمان بهبودی، بهبود انقباض زخم، تنظیم مقدار هیدروکسی پرولین و افزایش عروق جدید می شود. آنها همچنین گزارش کرده اند که Pistacia atlantica  با تنظیم ماست سل ها و توزیع فیبروبلاست، رسوب کلاژن را همزمان افزایش می دهد.

گون

گون در چین به Huang Qi معروف است و حاوی پلی ساکاریدها، ساپونین ها، فلاونوئیدها، اسیدهای آمینه و عناصر کمیاب است. گون پتانسیل بالایی در ترمیم زخم دارد و مکانیسم آن جلوگیری از التهاب، تسریع چرخه سلولی و ترشح عوامل ترمیم کننده در التیام زخم است.

توت نونی

Morinda citrifolia Linn (Rubiaceae)  اصطلاحاً توت نونی یا هندی نامیده می شود. افزایش قابل توجهی در فعالیت ترمیم زخم در حیوانات تحت درمان با عصاره موریندا سیتریفولیا در مقایسه با حیواناتی که تحت درمان های دارونما هستند گزارش شده است. عصاره سیترفولیای موریندا با کاهش اندازه و زمان زخم شدن، زخم را بهبود می بخشد.

لوسیدون

لوسیدون یک ترکیب طبیعی در Lindera erythrocarpa Makino است که دارای برخی از خواص از جمله اثرات آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، محافظت از نور است.گزارش شده است که لوسیدون از استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد و التهاب در سلول های HaCaT پوست انسان جلوگیری می کند. لوسیدون کراتینوسیت های پوست انسان را در برابر آسیب DNA ناشی از UVA و اختلال عملکرد میتوکندری حفظ می کند. لوسیدون با همکاری رشد سلولهای کراتینوسیت / فیبروبلاست / سلولهای اندوتلیال و التهاب ماکروفاژ توسط PI3K / AKT ، Wnt / β-catenin و NF-kB فعال سازی آبشار باعث بهبود زخم می شود.

جنیستئین

ژنیستئین یکی از مهمترین ایزوفلاونها در حبوبات است و با تنظیم فعالیتهای آنزیم آنتی اکسیدانی مانند سوپراکسید دیسموتاز، هم اکسیژناز -۱ و گلوتاتیون پراکسیداز دارای اثرات آنتی اکسیدانی مانند استروژن است. مطالعات گزارش کرده اند که مکمل غذایی ژنیستئین با تنظیم سیستم دفاعی آنتی اکسیدان و سیتوکین های پیش التهاب، روند بهبودی منظم زخم را تسریع می بخشد.

 

مقاله پیشنهادی: درمان زخم مزمن

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *