پانسمان وکیوم چیست؟

پانسمان وکیوم چیست؟

پانسمان وکیوم یکی از محصولات بردیا طب آریا میباشد که برای درمان زخم بسیار موثر است. درمان زخم با فشار منفی (NPWT)، به عنوان روشی برای درمان زخم با استفاده از ایجاد خلا در محیط زخم (VAC) شناخته میشود.

در این روش درمانی با استفاده از پمپ مکش، لوله و پانسمان  وکیوم برای جذب ترشحات اضافی بستر زخم و بهبودی در زخم های حاد یا مزمن درمان انجام میشود. در این روش یک پانسمان فوم در ناحیه زخم قرار داده میشود. این پانسمان توسط یک پانسمان فیلم کاملا عایق میشود بطوری که نشت هوا وجود نداشته باشد.

سپس پانسمان به دستگاه متصل شده و در ناحیه زخم خلا ایجاد میشود، ترشحات ناحیه زخم با کمک مکشی که توسط دستگاه اعمال می شود به داخل یک مخزن منتقل میشود. استفاده از این روش در مدیریت زخم طی دهه ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰ به طرز چشمگیری افزایش یافته است  و تعداد زیادی از مطالعات در مورد بررسی NPWT منتشر شده است. از وکیوم تراپی در درمان انواع زخم ها استفاده می شود از جمله:

 • زخم های جراحی باز شده
 • زخم های جراحی بسته
 • زخم های فشاری
 • زخم پای دیابتی (DFU)
 • زخم های نارسایی وریدی
 • فلپ و پیوند پوست
 • مدیریت شکم باز (لاپاراتومی)

 

نحوه کارکرد پانسمان وکیوم

NPWT با استفاده از خلا از طریق یک پانسمان عایق خاص، بهبود زخم را افزایش میدهد. خلا مداوم ترشحات را از زخم بیرون میکشد و جریان خون در منطقه را افزایش میدهد. بسته به نوع زخم تحت درمان و اهداف بالینی، خلا ممکن است به طور مداوم یا متناوب اعمال شود. به طور معمول، پانسمان زخمانواع پانسمان زخم هفته ای دو تا سه بار عوض میشود.

پانسمان هایی که برای این روش استفاده می شود شامل پانسمان فوم و گاز است که با یک پانسمان فیلم پوشیده شده برای ایجاد خلا در محل زخم عایق شده است. در دستگاههای جدید امکان شستشوی زخم با محلول نمکی توسط دستگاه و یا تزریق آنتی بیوتیک در محیط زخم وجود دارد، مکش متناوب مایعات استفاده شده هنگام شستشوی زخم با دستگاه موجب تمیزی هر چه بیشتر بستر زخم میشود.

در سال ۱۹۹۵،  Kinetic Concepts اولین شرکتی بود که محصول NPWT تولیدیش توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شد. به دنبال افزایش استفاده از این روش توسط بیمارستانهای ایالات متحده، این روش در سال ۲۰۰۱ تحت پوشش بیمه قرار گرفت.

پمپ مورد استفاده برای ایجاد فشار منفی

 

چطور پانسمان وکیوم انجام دهیم؟

تکنیک عمومی NPWT به شرح زیر است:

پس از شستشو و دبریدمان لازم زخم از پانسمان اولیه مناسب جهت بستر زخم استفاده میکنیم سپس فوم یا گاز وکیوم تراپی را در حفره زخم قرار میدهیم و با یک فیلم شفاف پانسمان را عایق می کنیم.

یک لوله تخلیه از طریق یک دهانه فیلم شفاف به پانسمان متصل میشود. لوله از طریق یک دهانه در لایه فیلم به یک مخزن در کنار پمپ خلا متصل میشود. دستگاه را با مد و پارامترهای مناسب روشن می کنید و فشار منفی در ناحیه زخم اعمال می گردد بر اثر فشار منفی ترشحات اضافی از بستر زخم خارج میشود و نیز گردش خون ناحیه نیز افزایش میابد.

با استفاده از این روش یک محیط ترمیم کننده مرطوب ایجاد میشود و ادم را کاهش می یابد. برای موفقیت این درمان باید پانسمان فیلم بطور مناسب عایق بندی شود. این روش معمولاً برای زخم های مزمن یا زخم هایی استفاده میشود که انتظار می رود هنگام بهبودی مشکلاتی ایجاد کنند (مانند موارد مرتبط با دیابت).

 

 

در این روش از  چهار نوع پانسمان استفاده میکنیم:

فوم یا گاز، یک فیلم شفاف و یک لایه تماس غیر چسبنده (بافته شده یا غیربافته) در صورت لزوم. از پانسمان های فوم یا گاز بافته شده برای پر کردن زخم های حفره ای باز استفاده میشود. فوم را میتوان به اندازه ای برش داد تا متناسب با زخم باشد. هنگامی که زخم پر شد، یک فیلم شفاف روی قسمت بالای زخم قرار داده میشود تا در اطراف پانسمان عایق شود. سپس لوله متصل شده و به پمپ وصل میشود.

هنگامی که پانسمان عایق شد، میتوان پمپ خلا را برای ایجاد فشارهای مداوم یا متناوب تنظیم کرد، که میزان آن بستگی به دستگاه مورد استفاده دارد، بسته به نوع و شرایط زخم فشار منفی بین − ۲۰۰ تا −۴۰ میلی متر جیوه می توان اعمال کرد.

نوع پانسمان مورد استفاده به نوع زخم، اهداف بالینی و بیمار بستگی دارد. برای بیماران حساس به درد با زخم های کم عمق یا نامنظم، زخم هایی با مجاری یا تونل، ممکن است از گاز استفاده شود، در حالی که از فوم چون به راحتی برش داده میشود میتوان برای زخمهای با لبه های منظم استفاده کرد تا تشکیل بافت گرانوله و انقباض زخم عملکرد بهتری داشته باشد.

 

 

موارد منع مصرف NPWT شامل موارد زیر است:

 • بدخیمی در زخم
 • استئومیلیت درمان نشده
 • فیستول در ناحیه زخم
 • وجود بافت نکروز
 • رگهای خونی در معرض اعمال فشار، مکانهای آناستوموز ، اندامها و اعصاب در ناحیه زخم (باید از تماس مستقیم فوم با این ساختارها جلوگیری شود)

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *