علت و درمان زخم بین انگشتان پا

علت و درمان زخم بین انگشتان پا موضوع این مقاله از بردیا طب آریا میباشد. وقتی تاول بین دو انگشت ایجاد میشود، می تواند موجب ایجاد دردهای خفیف تا شدید شود، به خصوص اگر فرد مجبور باشد زمان زیادی را روی پاهای بایستد.

تاول های بین انگشتی به دو نوع اصلی تقسیم می شوند:

  1. آنهایی که ناشی از اصطکاک هستند
  2. آنهایی که ناشی از اصطکاک نیستند.

تاول هایی که به دلیل اصطکاک ایجاد نمیشوند و مستقیماً بین دو انگشت پا ایجاد میشوند، معمولاً در اثر عفونت یا آلرژی ایجاد میشوند. به طور معمول، تاول هایی بین انگشتان پا ایجاد می شوند که یک انگشت پا به طور مکرر به دیگری مالیده شود و باعث تحریک پوست شود. به این تاول ها تاول اصطکاکی یا تاول پینچ نیز گفته میشود.

انواع تاول های بین انگشتی

تاول، حبابی پر از مایع است که روی پوست تشکیل می شود. مایع ممکن است کاملاً شفاف یا حاوی مقداری خون باشد. تاول های اصطکاکی و غیر اصطکاکی ممکن است شبیه یکدیگر باشند. با این حال، محل تاول و حوادثی که منجر به چگونگی و زمان تشکیل آن می شود، می تواند به شما یا پزشک در تعیین نوع آن کمک کند.

پاهای شما در برابر بسیاری از انواع عفونت ها و آلرژی ها آسیب پذیر است. اینها می توانند انواع مختلفی از علائم، از جمله جوش و تاول ایجاد کنند. اگر یک تاول در بین انگشتان ظاهر شود که این انگشت تحت فشار با انگشت دیگر یا کفش یا هر علت دیگر نباشد – احتمالاً ارتباطی با اصطکاک ندارد. ممکن است تاول به راحتی دیده شود، زیرا در قسمت بالایی پا  در بین دو انگشت ایجاد میشود.

اگرچه در برخی موارد، تاول بین انگشتان در بین پایه های دو انگشت، در سمت پایین پا  ایجاد میشود. از آنجا که تاول بین انگشتان می تواند ناشی از عفونت باشد، ممکن است لازم باشد تاول توسط پزشک ارزیابی و معالجه شود. داروها و بهداشت مناسب پا معمولاً برای حل مشکل کافی است.

 

 

تاول های فشاری

همانطور که از نام آن پیداست، این تاول ها معمولاً هنگامی تشکیل می شود که انگشت تا حدی زیر انگشت کنار آن حلقه شده و تحت فشار قرار گرفته باشد. گاهی اوقات نیروی مالش یک انگشت بر روی انگشت دیگر می تواند باعث پاره شدن تاول قبل از دیدن آن شود. کفش های تنگ می توانند بیش از حد به انگشت فشار وارد کنند و باعث ایجاد تاول میشوند.

تاول فشاری معمولا نزدیک به نوک انگشت پا یا پایه انگشت پا ایجاد میشود. برخلاف انواع دیگر تاول های بین انگشتان، علت ایجاد تاول فشاری اغلب به راحتی قابل شناسایی است.

دلایل ایجاد تاول و زخم بین انگشتان پا

دانستن علت ایجاد تاول جدید به یافتن درمان زخم مناسب و جلوگیری از ایجاد مشکلات مشابه در آینده کمک می کند. از آنجا که پاها متحمل وزن بدن هستند در معرض بسیاری از مشکلات احتمالی قرار دارند، توجه به انواع مشکلاتی که میتواند بین انگشتان ایجاد شوند و راه رفتن و حتی ایستادن را دچار مشکل کنند، مهم است.

 

تاول های بین انگشتان که به دلیل اصطکاک نیستند می توانند نشانه ای از یک مشکل در سلامتی باشند. گاهی اوقات علائم دیگری نیز وجود دارد که می تواند به شما در تشخیص علت کمک کند.

عفونت های قارچی

یکی از رایج ترین انواع عفونت های قارچی، سندرم پای ورزشکار است. پوشیدن جوراب مرطوب یا قرار گرفتن پای برهنه در معرض شرایط گرم و مرطوب، مانند کف اتاق رختکن، خطر ابتلا به سندرم پای ورزشکار را افزایش میدهد. معمولاً این وضعیت باعث ایجاد بثورات پوستی خارش دار و پوسته ای میشود. این و سایر عفونت ها می توانند تاول هایی را در انگشتان پا ایجاد کنند.

آلرژی

برخی از آلرژی ها همچنین می توانند تاول بین انگشتان یا جاهای دیگر پا ایجاد کنند. در صورت حساسیت یا گزش توسط حشرات یا موجودات دیگر احتمال ایجاد تاول وجود دارد. یکی دیگر از آلرژن های احتمالی موثر بر پا، پلی استر است. جوراب های پلی استر می توانند موجب ایجاد تاول بین انگشتان پا شوند.

اگزما

این بیماری التهابی پوستی می تواند در اثر عرق، خشکی بیش از حد، باکتری ها، مواد حساسیت زا و سایر مواد تحریک کننده ای که منجر به شعله ور شدن اگزما می شوند، ایجاد شود. شایع ترین علامت اگزما، پوست خشک، قرمز و پوسته پوسته است. همچنین اگزما می تواند منجر به تاول بین انگشتان پا یا در هر جای بدن شود.

آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی می تواند باعث ایجاد تاول در هر جا شود. اگر در یک روز آفتابی برای مدت طولانی پابرهنه باشید، پای شما می تواند به راحتی آفتاب سوختگی پیدا کند – احتمال ایجاد تاول در بین انگشتان پا را افزایش می دهد.

تاول های فشاری

تاول های فشاری مربوط به شکل و تراز انگشتان پا و همچنین عواملی مانند کفش و نحوه راه رفتن است. اگرچه تشخیص علت ایجاد تاول فشاری نسبتاً آسان است، جلوگیری از تکرار مجدد آن ممکن است یک چالش باشد.

تراز انگشتان پا

اگر یک یا چند انگشت به سمت انگشت کنار آن حلقه شود، ممکن است در صورت عدم انجام اقدامات پیشگیرانه تاول های مکرر انگشتان پا ایجاد شوند. این شرایطی می تواند باعث ایجاد انگشت چکشی شود – که در آن انگشت پا در یکی از مفاصل خود به طور غیرطبیعی در وسط خم می شود – یا حتی فقط یک خم شدن جزئی که به انگشتان پا امکان فشار آوردن بر دیگری را می دهد.

عرق کردن

در صورت تعریق طولانی مدت پا، رطوبت بین انگشتان پا جمع شود و خطر تحریک پوست و تشکیل تاول اصطکاک را افزایش می دهد.

کفش نامناسب

کفش های نامناسب می توانند مشکلات زیادی در پا ایجاد کنند، از جمله تاول بین انگشتان پا و تاول های پاشنه یا کف پا.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *