چه پمادی برای عفونت زخم مناسب است؟

چه پمادی برای عفونت زخم مناسب است؟

چه پمادی برای عفونت زخم مناسب است؟ این سوال بسیاری از افرادی است که دچار عفونت زخم میشوند و به پزشک یا داروخانه مراجعه میکنند. با توجه به اینکه آنتی بیوتیک های موضعی با میزان بالایی از مقاومت نسبت به آنتی بیوتیک همراه هستند توصیه به مصرف این داروها نمیشود و بیشتر مصرف آنتی بیوتیکهای خوراکی مورد تاکید هستند اما در سالهای اخیر مصرف آنتی سپتیکها برای کنترل عفونت زخمها بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

آیا آنتی سپتیکها موضعی جایگزین قابل قبولی هستند؟

از عوامل ضد عفونی کننده موضعی قرن هاست که در مدیریت درمان زخم استفاده میشود، بیشتر مواد ضد عفونی کننده برای استفاده در پوست سالم هستند، به عنوان مثال برای بهداشت دست یا آماده سازی پوست قبل از یک روش جراحی. استفاده از آنها در این شرایط به طور گسترده ای پذیرفته شده است.

استفاده از داروهای ضد عفونی کننده موضعی برای درمان بیماران مبتلا به عفونت های پوستی جزئی به عنوان یک راه حل بالقوه برای مشکل افزایش مقاومت در برابر آنتی بیوتیک های موضعی مطرح شده است. علاوه بر این ، بسیاری از شواهد مربوط به استفاده از داروهای ضد عفونی کننده موضعی مربوط به پیشگیری از عفونت در مدیریت زخم است نه درمان عفونت های پوستی.

آنتی سپتیکها دارای طیف گسترده ای از فعالیت ضد میکروبی هستند و از طریق مکانیسم های مختلف تأثیرات خود را بر روی متابولیسم سلولی اعمال می کنند، به این معنی که با سطوح پایینتری از مقاومت در ارتباط هستند.

آنتی سپتیکها برای کاهش بار باکتریها عمل می کنند و امروزه اهمیت بالینی آنها در مدیریت زخم ها و درمان عفونت های پوستی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

 

آلودگی عامل ایجاد عفونت در زخمها

بیشتر زخم های و ضایعات پوستی امکان آلودگی با عوامل باکتریایی را دارند اما این همیشه منجر به ایجاد عفونت یا توقف بهبودی زخم نمی شود. بهبود زخم میتواند تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله گونه های باکتریایی، بار باکتریایی و بیماری های زمینه ای بیمار و وضعیت ایمنی بدن بیمار باشد.

شواهد موجود نشان میدهد که عوامل ضد عفونی کننده موضعی در مدیریت زخم میتوانند نقش داشته باشند. در مواردی که آلودگی باکتریایی قابل توجهی وجود داشته باشد میتواند بر روند بهبودی تأثیر بگذارد. در این شرایط، آنتی سپتیکها ممکن است به کاهش بار آلودگی کمک کنند و اجازه می دهند تا بهبود طبیعی ایجاد شود.

آیا آنتی سپتیکها اثرات سو ء دارند؟

آنتی سپتیکها موضعی می توانند هم واکنش تحریک کننده و هم حساسیت ایجاد کنند، به عنوان مثال. درماتیت تماسی آلرژیک با ید و به ندرت آنافیلاکسی با کلرهگزیدین ایجاد میشود . در صورت استفاده از ماده ضد عفونی کننده در غلظت بیش از حد یا در یک فرد با پوست دارای اگزما، خطرات واکنش ممکن است افزایش یابد.

با این حال، در صورت استفاده مناسب، پتانسیل آلرژی زایی کمتری نسبت به آنتی بیوتیک ها دارند. شواهدی وجود دارد که برخی از آنتی سپتیکها میتوانند نسبت به سلولهای انسانی که نقش مهمی در روند بهبودی دارند سمی باشند، به عنوان مثال برای فیبروبلاست ها، کراتینوسیت ها و لکوسیت ها سمی هستند.

با این حال، اکثر این مطالعات به مدل های آزمایشگاهی متکی بوده اند و غلظت ضد عفونی کننده های استفاده شده بسیار بیشتر از آنهایی است که در داروهای ضد عفونی کننده برای استفاده در پوست وجود دارند.

 

مقاله پیشنهادی: عسل برای درمان زخم

 

محلول ” آنتی سپتیک “

محلول آنتی سپتیک ماده ای است که برای از بین بردن یا مهار میکروارگانیسم ها در سطوح بی جان استفاده میشود، به عنوان مثال، نیمکت و چرخ دستی های لباس پوشیدن. غلظت ماده ضد عفونی کننده معمولاً بیشتر از محصولاتی است که روی پوست استفاده میشود.

آنتی سپتیکها ماده ای است که برای از بین بردن یا مهار میکروارگانیسم ها روی پوست سالم استفاده میشود، به عنوان مثال. ید، یا در داخل زخم، به عنوان مثال عسل. با این حال، ممکن است از داروهای ضد عفونی کننده موضعی و پماد مناسب عفونت زخم و … به عنوان ضد عفونی کننده های پوست نیز استفاده شود.

چه محصولاتی موجود است؟

امروزه از مواد آنتی سپتیک گوناگونی در درمان زخمهای عفونی استفده میشود از جمله: نقره، عسل، ید، پلی هگزا متیل بیگواناید و دیگر آنتی سپتیکها. اما در این میان محصولات پایه عسل جایگاه ویژه ای پیدا کرده اند در کشور ایران نیز تحقیقات گسترده ای در این زمینه انجام شده است و پمادهای گوناگونی تولید شده است که در این میان می توان به پماد شنجار و حالوما اشاره کرد.

توجه به این نکته مهم است که اکثر بیماران سالم با عفونت های پوستی جزئی به درمان با داروهای ضد عفونی کننده موضعی یا آنتی بیوتیک موضعی نیاز ندارند. اگر شواهدی مبنی بر وجود نتایج قابل مقایسه وجود داشته باشد، استفاده از عوامل ضد عفونی کننده موضعی بیش از آنتی بیوتیک های موضعی می تواند به کاهش مصرف آنتی بیوتیک کمک کند.

 

 

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *