فتوتراپی - نوردرمانی

فوتوتراپی (نور درمانی)

تاریخچه نور درمانی

فتوتراپی یا نور درمانی روشی است که به صورت سنتی از هزاران سال پیش در جهان باستان مورد استفاده پزشکان بوده است.
قدرت نور درمانی طبیعی هزاران سال است که ثابت شده است. یونانیان باستان آن را هلیوتراپی مینامیدند و برای کمک به بهبود شرایط مختلف پزشکی از نور طبیعی استفاده میکردند.
در سال ۱۹۰۳ پزشک مشهور دانمارکی ، نیلز ریبرگ فینیس جایزه نوبل پزشکی را به دلیل تحقیق در مورد نور درمانی و خواص درمانی آن دریافت کرد.

سوال ابتدایی این است که ماهیت نور چیست؟

نور شکلی از انرژی و از جمله امواج الکترومغناطیس به حساب می آید. تقسسیم بندی نور بر اساس طول موج های مختلف صورت میگیرد که نور مرئی طیف مشخصی از این طول موج را شامل میشود. نور مرئی طول موجی از حدود ۳۸۰ تا ۷۴۰ نانومتر دارد که در محدوده بین امواج فروسرخ (Infrared ) با طول موج بیشتر و امواج فرابنفش )Ultraviolet )با طول موج کوتاه تر یافت میشود.

هر چه طول موج بیشتر باشد، میزان انژی کاهش و میزان نفوذ موج افزایش پیدا میکند. نور عالوه بر خاصیت موجی، ویژگی ذره ای را هم داراست و از ذراتی به نام فوتون تشکیل شده است. از دیگر ویژگی های نور میتوان به ماهیت الکترومغناطیسی و ماهیت کوانتومی نور اشاره کرد.

سیستم نور درمانی Bioptron

نور درمانی با دستگاه الیت تراپی Bioptron امروزه در نقاط مختلف جهان مورد استفاده قرار میگیرد که عالوه بر کاربرد زیبایی و ترمیمی، کاربرد درمانی بسیاری نیز دارد که در اد امه به آنها اشاره خواهیم کرد.
سیسیتم نور درمانی Bioptron یک وسیله پزشکی پرتو درمانی انحصاری شناخته شده در سطح جهان است که با یک واحد نوری خاص، نوری ساطع میکند که مشابه نور خورشید بدون محدوده )UV )است. این دستگاه شامل ۷ فیلتر رنگی است.این دستگاه نوری ساطع میکند شامل یک سری طول موج که به نور مرئی به عالوه اشعه مادون قرمز مربوط است.هر دوی این نور ها سبب واکنش های بیولوژیک میشوند. در این دستگاه از اشعه مخرب فرابنفش استفاده نمیشود و توسط فیلتر های مربوطه این طول موج حذف میشود.

 

تاثیر نور روی بدن انسان

اما سوال اصلی اینجاست که نور چگونه میتواند بر بدن انسان تاثیرگذار باشد؟ نور Bipotron فرآیند های ترمیمی و احیا کننده و آنچه مربوط به سیستم ایمنی بدن میشود را تحریک و تعدیل میسازد. این نور به شکل طبیعی با پشتیبانی از قابلیت احیاکنندگی بدن عمل کرده و از این رو به بدن کمک میکند تا پتانسیل ترمیمی خود را آزاد سازد.
نور Bipotron اثرات تحریک حیاتی دارد.  زمانیکه به روی پوست استفاده میشود انرژی حاصل از نور ساطع شده وارد بافت های زیرین می شود و پاسخ هایی به نام photostimulation ایجاد میکنند که سبب واکنش های شیمیایی در بافت ها می شود وساختار ها و سلول های داخل سلولی حساس به نور را تحریک میکند. این فرآیند واکنش های زنجیره ای سلولی را آغاز کرده و واکنش های به اصطلاح پاسخ ثانویه را سبب می شود که نه تنها به محدوده پوستی مورد درمان محدود نمیشود بلکه میتواند تمام بدن را درگیر کند، تحریک و تعدیل سازد و در نهایت سبب کاهش درد و تسریع روند بهبودی بیماری های پوستی میشوند.

 

فتوتراپی یک ابزار درمانی

استفاده ار نور Bipotron به عنوان یک ابزار درمانی در کاربرد های گو ناگون سال ها مورد استفاده مردم قرار گرفته است.
کاربرد های نور درمانی را میتوان به ۴ دسته ی کلی تقسیم کرد

  1. ترمیم زخم
  2. تسکین درد
  3. کاهش التهاب و تورم
  4. تحریک سیستم ایمنی

 

و این ۴ عملکرد در نتیجه ۵ فرآیند حاصل میشوند :

  1. تاثیر مستقیم به اجزای سلول
  2. اثرگذاری روی سیستم عصبی و پیشگیری از تحریک گیرنده های درد و انتقال آن د ر شاخ خلفی نخاع
  3. تحت تاثیر قرار دادن گردش خون محیطی، افزایش قطر عروق و تحریک Neoangiogenesis
  4. تحریک سیستم لنفاوی و تخلیه بیشتر مایع میان بافتی به عروق لنفاوی
  5. تاثیر روی بافت فیبروزی همبند و تحریک فیبروبالست ها

ویژگی های سیستم نور درمانی Bioprton

۱٫ پالریزه بودن

نور پالریزه یا قطبیده به نوری گفته میشود که ارتعاش آن در یک امتداد باشد.امواج نوری ساطع شده از این دستگاه به صورت صفحات موازی حرکت میکنند.

۲٫ چند رنگی بودن

پلی کروم بودن (Bipotron) یک نور چند رنگ است. این بدان معنی ست که نه تنها شامل یه طول موج)همانند لیزر( بلکه دامنه وسیعی شامل نور مرئی و بخشی از محدوده مادون قرمز است.

۳٫ امواج غیر منسجم

از این دستگاه امواج با طول موج های مختلف ساطع می شود که غیر منسجم میباشد.

۴٫ انرژی کم

انرژی کم ساطع شده از Bipotron دارای اثرات تحریک زیستی است و به نور اجازه می دهد تا فرآیندهای مختلف بدن را به روشی مثبت تحریک کند.

 

کاربردهای پزشکی سیستم نور درمانی Bioptron

 

زخم ها

در زمینه ی ترمیم زخم ها، تابش نور پالریزه برای درمان زخم های شریانی، وریدی، درمان زخم بستر ، ترومایی، درمان زخم دیابتی و درمان زخم سوختگی ها بسیار سودمند بوده و بهترین حالت استفاده از این روش به صورت درمان کمکی در کنار پروتکل های درمانی میباشد.

 

مسائل مرتبط با پیری پوست

ثابت شده است که نور پالریزه نافذ به کاهش خطوط ریز،چین و چروک، نبود استحکام،خاصیت ارتجاعی پوست و رنگ پوست ناهموار کمک میکند .نتیجه ی این نور پوستی سالم و جوان است.

درمان اختالالت پوستی

نور درمانی Bipotron به عمق پوست نفوذ کرده و باکتری های ایجاد کننده جوش های پوستی را از بین میبرد. همچنین برای درمان اگزما، پسوریازیس، درماتیت آتوپیک، عفونت های پوستی تبخال، آکنه و ضایعات مخاطی استفاده میشود.

اسکار

این نور در بهبود باقی مانده اسکار در نتیجه مشکالت پوستی مفید است.

درمان درد

نور درمانی Bipotron در درمان درد های اسکلتی- عضالنی، درد های مرتبط با بیماری های التهابی روماتولوژیک خصوصا آر تریت روماتوئید و آرتروز ها، درد کمر، دردشانه و گردن، سندرم تونل کارپال،تاندونیت، فشار ها و پیچخوردگی ها موثر است و نقش ضد التهاب و مسکن درد را ایفا میکند.

درمانی برای اطفال

در کودکان برای درمان عفونت های پوستی، اگزمای داخلی، عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی (از جمله سینوزیت) و بیماریهای تنفسی آلرژیک استفاده میشود.

اختالالت عاطفی فصلی

برای بهبود عالئم معمول افسردگی زمستانی به عنوان سندرم خستگی مزمن ، کاهش انگ یزه و بی حالی .

 

مزایای سیستم نور درمانی Bioptron

۱- طیف گسترده ای از برنامه ها در داخل خانواده

نور درمانی Bioptron در بسیاری از موارد در کودکان ، به خصوص اگزما و عفونت ها ی دستگاه تنفسی فوقانی ، درمان مشکالت پزشکی ورزشی در دوران بلوغ، کاربرد زیبایی در زنان ، درمان آکنه و درمان درد در سنین باالتر کاربرد دارد .

۲ – انعطاف پذیری درمان

نور درمانی Bioptron میتواند به صورت مونوتراپی یا در ترکیب با سایر روش های درمانی استفاده شود.

۳ – استفاده آسان

زمان استفاده از دستگاه ۱۰ دقیقه میباشد و کار کردن با دستگاه نیز بسیار آسان است.

۴ – ایمن

هیچ عارضه جانبی شناخته شده ی ا منع مصرف وجود ندارد و کاملا بی خطر است.

۵ – درمان غیر تهاجی

درمان با نور درمانی Bioptron کامال غیر تهاجمی است و هیچ ضرر و عوارضی برای بیمار ندارد. نحوه استفاده از نور درمانی Bioptron برای درمان بیماری ها استفاده از نور درمانی Bioptron بسیار آسان است و زمان درمان ۱۰ دقیقه یک یا دو بار در روز  میباشد. دستگاه باید در فاصله ۱۰ سانتی متری از سطح بدن قرار د اشته باشد. بهبود معمولا طی یک دوره ۴-۲ روزه مشاهده میشود.

این دستگاه در سه مدل مختلف همراه با پایه وجود دارد:

• مدل کوچک III Bioptron دارای قطر نوری موثر ۶ سانت ی متر است و برا ی سطوح بدن کوچکتر و اطفال استفاده میشود.
• مدل نور درمانی ۱ Pro Bioptron دارای قطر نوری موثر ۱۵ سانتی متر برا ی سطوح بزرگتر بدن. همراه با یک پا یه خان گی و یک پا یه حرفه ا ی در دسترس است.
• مدل نوردرمانی Bioptron B2 یک مدل حرفه ای با قطر نوری موثر ۲۲ سانتی متر است.

جمع آوری شده توسط: فاطمه نوبخت کارشناس پرستاری

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *