نحوه پانسمان زخم

نحوه پانسمان زخم

 

در این مقاله از بردیا طب آریا ما در مورد نحوه انجام پانسمان اورژانسی توضیح خواهیم داد بیاد داشته باشید که این نوع پانسمان برای بیمارانی که نیاز به انجام پانسمانهای خاص دارند مناسب نیست. پانسمان مناسب زخم یکی از اساسی ترین تکنیک های کمک های اولیه است. این روند بدون توجه به اندازه یا شدت آسیب انجام می شود. خواه زخمی روی زانوی یک کودک باشد یا زخم گلوله، اصول پانسمان زخم یکسان است.

بریدگی و خراش های جزئی در خانه یا در سفر قابل درمان است. پارگی های بزرگتر نیز ممکن است نیاز به پانسمان داشته باشند تا زمانی که کمک پزشکی دریافت شود. پاکیزگی نکته کلیدی است.

خونریزی را ارزیابی کنید

تماس با خون شخص دیگر خطراتی مانند انتقال برخی بیماری ها را به همراه دارد. در صورت امکان، با رعایت اقدامات احتیاطی و پوشیدن تجهیزات محافظتی شخصی (مثلاً دستکش نیتریل یا ماسک) از خود محافظت کنید.

سپس، خونریزی را ارزیابی کنید. کمی خونریزی اشکالی ندارد زیرا به دفع آلودگی و آلودگی های دیگر از زخم کمک می کند، اما خونریزی شدید بد است.

در صورت امکان با ۱۱۵ تماس بگیرید

در ارزیابی خونریزی مصدوم به نکات زیر توجه می کنیم:

  • رنگ خون بیمار، آیا خون قرمز روشن است
  • توجه زخمهایی با عمق بیش از یک اینچ در ناحیه سر، گردن، سینه، شکم، لگن یا پشت
  • توجه به زخمهای عمیق در ناحیه بالای آرنج یا بالای زانو

اگر در سطح پوست خود زخم جزئی دارید، معمولاً بدون مراجعه به اورژانس درمان زخم انجام میشود. با توقف خونریزی و ارزیابی زخم شروع کنید. اگر زخم جزئی است و خیلی عمیق نیست، می توانید آن را در خانه تمیز و پانسمان کنید تا محافظت شود. به درستی از آن مراقبت کنید تا در کمترین زمان بهبود یابد. اگر زخم عمیقی شده است بطوری که لبه های زخم باز است و بافت چربی یا عضله زیر پوست دیده میشود، باید هرچه زودتر به یک مرکز مراقبت های پزشکی مراجعه کنید. توجه داشته باشید برای درمان زخم دیابتی حتما به پزشک مراجعه کنید تا هر چه سریعتر درمان شود و زخم عفونت نکند.

 

نحوه پانسمان زخم در خانه

۱- دستان خود را با صابون ضد باکتری بشویید. برای شستن دست ها با صابون از آب روان و خنک استفاده کنید. این کار را قبل از لمس زخم انجام دهید، زیرا نمی خواهید زخم را با باکتری یا میکروب آلوده کنید.  اگر زخم شخص دیگری را تمیز می کنید، از دستکش های پزشکی یکبار مصرف استفاده کنید تا از خود و آنها در برابر میکروب و باکتری محافظت کنید. اگر دستکش پزشکی یکبار مصرف ندارید و از یکی از اعضای خانواده خود مراقبت میکنید، دستانتان را با آب و صابون کاملاً بشویید.

۲- برای جلوگیری از خونریزی در ناحیه زخم فشار وارد کنید. در صورت خونریزی از زخم پارچه ای تمیز و خشک استفاده کنید. فشار را به مدت ۱۵ دقیقه  نگه دارید تا خونریزی قطع شود. همچنین می توانید برای جلوگیری از خونریزی، زخم را بالاتر از قلب مصدوم قرار دهید.

اگر بعد از وارد آوردن فشار، خونریزی متوقف یا کند نشد، ممکن است نیاز به انجام بخیه باشد تا زخم به درستی بسته شود.

۳- اگر زخم خیلی عمیق یا بزرگ نیست می توانید در منزل آنرا پانسمان کنید. برای درمان زخم سطحی ناشی از خراش یا سایش، یا اگر عمق زخم کمتر از یک چهارم اینچ (۰٫۶۴ سانتی متر) باشد، میتوان آن را در خانه پانسمان کرد. اطمینان حاصل کنید که زخم بیش از حد دردناک یا خونریزی شدید نداشته باشد.

۴- برای درمان زخم عمیق و کثیف است به پزشک مراجعه کنید. اگر عمق زخم تا ناحیه بافت چربی یا عضله رسیده باشد و در معرض آلودگی و عفونت باشد، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. آلودگیها باید توسط پزشک پاک شود و زخم تحت درمان قرار گیرد تا آلوده نشود.

۵- اگر زخم ناشی از گزش حیوان است به پزشک مراجعه کنید. همه گزش های حیوانات که تمامیت پوست را مورد صدمه قرار میدهند، هرچقدر هم کوچک باشند، باید توسط پزشک معاینه شوند. آنها یک پروتکل ثابت درمانی را دنبال می کنند که شما به تنهایی قادر به انجام آن نخواهید بود.

اکثر گزش های حیوانات با یک آنتی بیوتیک، نوعاً آگمنتین، درمان میشوند. برخی از گزش ها، به ویژه توسط حیوانات وحشی، نیاز به تزریق واکسن هاری که از ناحیه بازو تزریق میشود دارند.

در نظر داشته باشید که این پانسمان کمک اولیه بوده و در بیماران خاص حتما باید به مراکز و کلینیکهای زخم مراجعه نمایید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *