درمان زخم عمیق

درمان زخم عمیق

درمان زخم عمیق و روند التیام این نوع زخمها به چه شکلی است؟ زخم سطحی و کوچک معمولا روند التیام یابی خود را به خوبی طی می کنند و معمولا نیازی به مراجعه به متخصص ندارند اما باید دقت شود گاهی زخم به نظر سطحی می آید و به شکل شکافی سطحی دیده میشود اما در بررسی با پروب مشخص میشود که عمق دارد و بافت های زیرین آن تخریب شده است در این موارد درمان های خانگی کافی نیست و اگر در بررسی موارد خاصی دیده شود باید برای بهبود زخم عمیق نزد متخصص رفت مانند :

 • اگر فردی دچار زخمی باشد که عمقی بیش از ۲/۱ اینچ دارد
 • اگر فرد به دنبال زخم دچار خونریزی شود که با فشار مستقیم روی زخم هم متوقف نشود
 • اگر خونریزی ناحیه زخم  بیش از ۲۰ دقیقه زمان ببرد
 • اگر علت ایجاد زخم موردی مثل تصادف باشد، مراجعه به اورژانس ضروری است

 

روش درمان زخم عمیق

برای درمان زخم عمیق بسته به شرایط زخم، مشکلات بیمار و … روش های متنوعی انتخاب میشود. ابتدا لازم است برای درمان زخم تا ناحیه زخم کاملا تمیز شود و اگر جسم یا اجسام خارجی در زخم وجود دارد خارج شود.

سپس درمان گر انتخاب می کند که با توجه به شرایط زخم آیا زخم باید بخیه بخورد یا باز گذاشته شود و فقط با پانسمان مناسب بسته شود همچنین تعیین میکند که زخم را با روش درمان زخم سنتی و گاز ساده پانسمان کند یا از پانسمان ها و شیوه های نوین استفاده کند.

همچنین احتمال عفونی شدن انواع زخم را در نظر میگیرد و برای پیشگیری از عفونت ممکن است از پمادها یا پانسمان های نوین آنتی باکتریال استفاده کند و نیز بررسی میکند که آیا لازم است برای بیمار واکسن کزاز تجویز شود یا خیر همچنین لزوم تجویز آنتی بیوتیک بررسی شده و در صورت نیاز آنتی بیوتیک مناسب تجویز میشود.

گاهی لازم است علاوه بر پانسمان از انواع باندها یا فیکساتورها یا وسایل کمک ارتوپدی نیز استفاده شود. یک متخصص حاذق تمام این موارد را بررسی و بهترین روش مراقبت و درمان را برای فردی که دچار زخم عمیق است، در نظر میگیرد.

 

عوارض احتمالی زخم عمیق

خونریزی و عفونت پر خطر ترین عوارضی هستند که ممکن است با ایجاد زخم عمیق برای فرد پیش بیاید و لازم است تا در پیشگیری و تشخیص به موقع این دو مهم دقت بیشتری شده و مراجعه فوری به متخصص مد نظر قرار بگیرد. گاهی ممکن است خود عامل ایجاد کننده زخم عمیق عفونی و آلوده باشد.

گاهی ممکن است علائم عفونت زخم مشاهده شود که درهر دو مورد نیاز به ویزیت فوری متخصص است همچنین اگر زخم خونریزی مداوم داشته باشد که با فشار آوردن روی آن نیز قطع نشود مراجعه فوری به اولین مرکز درمانی که در دسترس باشد، ضروری است.

علائمی که باید به عنوان نشانه عفونت زخم در نظر گرفته شوند:

 • افزایش ترشحات زخم
 • بوی بد
 • بالا رفتن درجه حرارت بدن که بیشتر از ۴ ساعت ادامه یافته
 • وجود توده نرم در ناحیه زیر بغل یا کشاله ران
 • متوقف شدن روند التیام یابی زخم و عدم بهبودی آن

 

نکات برای درمان زخم عمیق

 • در مواردی که زخم دچار عفونت است معمولا بافت عفونی به خوبی تمیز می شود و آنتی بیوتیک مناسب تجویز می شود اما گاهی نیز لازم است تا  با جراحی بافت عفونی و حتی بافت اطراف آن برداشته شود یا اگر آبسه ای در محل ایجاد شده باشد، تخلیه گردد.
 • باکتری مسبب عفونت کزاز (کلوستریدیوم تتانی) در افراد با زخم عمیق ممکن است موجب قفل شدن یا همان انقباض عضلات در فک و گردن شود.
 • ممکن است در این افراد عوارضی نظیر عفونت نکروز بافت نرم ایجاد شود که بسیار خطرناک است و می تواند موجب از بین رفتن بافت یا سپسیس بشود. باکتری های استرپتوکوک و کلستریدیوم می توانند علت ایجاد این عارضه خطرناک شوند.
 • امکان ایجاد سلولیت نیز در افراد با زخم های باز و عمیق بالاست.

 

مقاله پیشنهادی: درمان زخم بستر

 

پانسمان کردن زخم عمیق :

چنانچه زخم عمیق دچار عفونت یا مشکلات پیچیده نباشد، بیمار هم مشکلات و بیماری های زمینه ای یا اختلال عروق نداشته باشد می توان بسته به عمق زخم از پانسمان های مدرن یا دستگاه هایی نظیر دستگاه های فشار منفی برای کمک به تسریع التیام یابی زخم بهره برد.

برای بهترین انتخاب در این زمینه میتوان به کلینیک های درمان زخم و درمانگر زخم مراجعه کرد که در این کلینیک ها معمولا یک پرستار متخصص و دوره دیده که با اصول مدرن درمان زخم و انواع تجهیزات و پانسمان های موثر در این زمینه آشنایی دارد.

مدیریت درمان زخم را بر عهده می گیرد و بسته به نوع زخم و نیازهای بیمار مشاوره های پزشکی و تشخیصی لازم را برای بیمار گرفته و در نهایت بهترین روش را برای درمان زخم در نظر می گیرد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *