درمان زخم مزمن

درمان زخم مزمن

در این مقاله به درمان زخم مزمن میپردازیم. زخم مزمن یعنی زخم‌هایی که نمیتوانند بهبودی پیدا کنند یا به آرامی بهبود می‌یابند و یا در زمان بسیار طولانی بهبود یافته و مداوا می‌شوند، به‌ عنوان یک زخم مزمن شناخته شده است. به عبارت دیگر:
زخم مزمن عبارت است از زخمی که از نظر زمان و طی فازهای بهبود زخم شکست خورده و پیشرفت قابل ملاحظه ای در طی یک ماه برای بهبود نداشته است.

شرایط زخم های مزمن اغلب با دلایل اساسی و بیماری های پیش زمینه مانند دیابت، مشکلات گردش خون یا درمان های سابق برای سرطان پیچیده می شود و ساده ترین زخم ها می توانند به علت مختل شدن روند بهبود طبیعی بدن به مشکلاتی چشم گیر تبدیل شوند.زخم های مزمن می توانند عواقب جدی برای سلامتی داشته باشند و ممکن است بر کیفیت زندگی شما تاثیر بگذارند.

 

چرا زخم‌های مزمن ایجاد میشوند؟


برخی از علل بسیاری از زخم‌های مزمن عبارتند :

 1. پروتئاز های (آنزیم های تجزیه کننده پروتئین) بیش از حد: فاکتورهای رشد تقلیل یافته، متالوپروتئیناز ماتریکس (MMPs)، ساختارهای سطح سلول تخریب شده
 2. متحرک (جراحت فشار یا زخم بستر ) جایی فشار  موضعی جریان خون را محدود میکند
 3. سوختگی های عمیق
 4. آسیب های وارد شده به پوست
 5. جراحی ها وبرش ها( برش های ایجاد شده دذ طول جراحی) که ممکن است آلوده و در نتیجه به آهستگی درمان شود
 6. انواع خاصی از عفونت ها

 

مقاله پیشنهادی: عسل برای درمان زخم

 

انواع زخم های مزمن

بهبود برخی از انواع زخم ها میتواند مدت زیادی طول بکشد و این نوع زخم ها به مراقبت ویژه ای نیاز دارند. اگر زخم شما به درمان متعارف پاسخ ندهد، متخصصین زخم می توانند به شما کمک کنند

انواع زخم های مزمن بر اساس دسته بندی بردیا طب آریا در زیر بیان شده است:

 • زخم های شریانی
 • سوختگی ها (بسته به محل سوختگی)
 • فلاپ ها و پیوند های پوستی در معرض خطر
 • جراحات ناشی از تصادف
 • زخم های دیابتی
 • زخم های عفونی
 • زخم های ایسکمیک
 • زخم های متابولیک
 • عفونت های بافت مرده
 • زخم های بستر
 • آسیب ناشی از اشعه
 • باز شدن زخم جراحی
 • زخم های شریانی
 • گزش برخی حشرات

 

زخم های مزمن رایج:

زخم های عفونی

هنگامی که عفونت باعث تاخیر قابل توجهی در بهبود میشود، در بیشتر مواقع زخم مزمن میشود. نشانه های معمولی از زخم های عفونی مزمن شامل بوی بد، زهکشی زرد رنگ، بافت مرده، التهاب، قرمزی و درد است که فهمیدن نوع زخم میتواند در درمان زخم مزمن کمک کننده باشد.

زخم های جراحی

اگر مراقبت های زخم پس از جراحی یا روش های جلوگیری از آلوده شدن زخم به باکتری ها شکست بخورند، برش های جراحی مستعد تبدیل شدن به زخم های مزمن هستند. توصیه می شود که در روزهای بعد از جراحی مراقب وجود علائم خطرساز باشید که ممکن است شامل قرمزی یا رگه هایی در اطراف محل جراحی، درد یا وجود ضربان، زهکشی، بوی ناخوشایند و تب باشد.

 

زخم های اولسرز

بر اساس گفته های مراکز مراقبت از زخم، اولسرزها شایع ترین نوع زخم مزمن هستند. انواع مختلفی از اولسرزهای مزمن وجود دارند از جمله:

 

زخم های شریانی

این زخم ها اغلب ناشی از فشار خون بالا، مسدود کردن رگ و یا لخته شدن خون هستند. زخم های شریانی به علت جریان خون مختل شده به ناحیه آسیب دیده ایجاد می شوند. زخم های شریانی اغلب در پاها به وجود می آیند و زمانی که پاهای بیمار فعال است یا در ارتفاعی بالاتر قرار می گیرد، می تواند باعث ایجاد درد شود.

 

زخم های دیابتی

بیماران مبتلا به دیابت به ویژه هنگامی که نوروپاتی باعث کاهش احساس در اندام های تحتانی آن ها می شود، اغلب دچار زخم های پای دیابتی می شوند.

 

زخم های بستر

زخم های بستر که همچنین به عنوان زخم های فشاری شناخته می شوند، زمانی ایجاد می شوند که وزن ثابت و اصطکاک در یک منطقه خاص برای مدت زمان طولانی سبب پارگی پوست شود. ایجاد این زخم های مزمن به خصوص در کمر، مچ پا و پاها رایج است. علائم زخم های بستر عبارتند از: قرمزی، خارش، تاول، تورم و تغییر رنگ در منطقه آسیب دیده.

 

زخم های ترومایی

تروماها یا آسیب های شدید، مانند زخم های ناشی از یک تصادف اتومبیل، می تواند باعث از دست دادن بافت و همچنین آسیب به اعضای بدن و اندام ها شده و در نهایت منجر به ایجاد زخم مزمن شود. 

زخم های وریدی

هنگامی که دریچه های رگ به طور مناسب قادر به انتقال خون نیستند، زخم های وریدی می توانند جایی که خون تجمع کرده و متورم شده، ایجاد شوند. زخم های وریدی معمولا بر روی پاها، به خصوص بین مچ پا و زانو توسعه می یابند. زخم های وریدی اغلب در شکلی نامنظم هستند و می توانند درد شدیدی ایجاد کنند.

همانظور مشخص است روش درمان زخم بر اساس نوع و دلیل زخم متفاوت است. ابتدا دلیل اصلی ایجاد زخم قبل از این که مراحل درمان شروع شود باید مورد توجه قرار گیرد.افراد مبتلا به دیابت باید تغذیه و سلامت عروق خود را بهبود بخشند.هم در زخم دیابتی و هم در زخم بستر نیاز به تخلیه و پاکسازی زخم هست.انجمن متخصصین درمان زخم از واژه مخففTIME برای به یاداوردن عواملی که به درمان و بهبود زخم مزمن کمک میکند استفاده میکنند:

 • Tissue:T  : بافت
 • Inflammation or Infection:I  :التهاب یا عفونت
 • Moisture:M  رطوبت
 • Edge:E لبه دار شدن زخم

 

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *