درمان زخم سوختگی

چطور زخم سوختگی را درمان کنیم؟

بیشتر سوختگی های جزئی در خانه قابل درمان است. آنها معمولاً طی دو هفته بهبود مییابند. برای درمان زخم سوختگی های جدی، پس از کمک های اولیه و ارزیابی مناسب زخم، درمان زخم سوختگی ممکن است شامل داروها ، پانسمان زخم، فتوتراپی و جراحی باشد. اهداف درمان کنترل درد، از بین بردن بافت مرده، جلوگیری از عفونت، کاهش خطر ایجاد اسکار و بازیابی عملکرد است.

افرادی که دچار سوختگی شدید هستند ممکن است در مراکز سوختگی ویژه نیاز به درمان داشته باشند. آنها ممکن است برای درمان زخم های بزرگ به پیوند پوست احتیاج داشته باشند. آنها ممکن است به حمایت عاطفی و ماهها پیگیری مراقبت، مانند فیزیوتراپی نیاز داشته باشند.

 

درمان پزشکی

پس از دریافت کمک های اولیه برای درمان زخم سوختگی های وسیع، مراقبت های پزشکی ممکن است شامل داروها و پانسمانهایی باشد که برای تسریع بهبودی در نظر گرفته شده اند.

شرکت بردیا طب آریا با کارشناسان مجرب میتواند در درمان زخم سوختگی و تسریع در بهبودی زخم به شما کمک کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل فرمایید.

تیم مراقبت پزشکی ممکن است از روش هایی مانند هیدروتراپی را برای تمیز کردن و تحریک بافت زخم استفاده کنند.

ممکن است بیمار نیاز به مایعات داخل وریدی (IV) داشته باشد تا از کمبود آب بدن و نارسایی اندام های حیاتی جلوگیری کند.

داروهای کاهنده درد و اضطراب: ترمیم سوختگی میتواند بسیار دردناک باشد. بیمار ممکن است به داروهای مورفین و ضد اضطراب – به ویژه هنگام تعویض پانسمان – نیاز داشته باشد.

کرم ها و پماد های موضعی میتوانند برای ترمیم زخم موثر باشند مانند باسی تراسین و سولفادیدازین نقره. این موارد به جلوگیری از عفونت کمک کرده و زخم را برای بسته شدن آماده میکنند. به ویژه برای درمان زخم دیابتی و درمان زخم بستر بسیار تاثیر گذار هستند.

تیم مراقبت پزشکی همچنین از پانسمان های مخصوص زخم برای بهبود زخم استفاده میکنند.

تزریق واکسن کزاز و آنتی بیوتیکها برای جلوگیری از ابتلا به عفونت از مواردی است که تجویز میشوند.

 

فیزیوتراپی و کاردرمانی

اگر ناحیه سوخته بزرگ باشد، به ویژه اگر مفاصل را در بر بگیرد، ممکن است به تمرینات فیزیوتراپی نیاز داشته باشد. اینها میتوانند به کشش پوست کمک کنند تا مفاصل انعطاف پذیر باقی بمانند. انواع دیگر تمرینات میتوانند قدرت و هماهنگی عضلات را بهبود بخشند. اگر بیمار در انجام کارهای عادی روزمره خود مشکل داشته باشد، کاردرمانی ممکن است به او کمک کند.

 

انواع روش درمان زخم سوختگی

ممکن است به یک یا چند روش زیر از توصیه های بردیا طب آریا نیاز باشد:

 • کمک به نفس کشیدن: اگر از ناحیه صورت یا گردن سوخته باشد ، ممکن است گلو بسته شود. در صورت احتمال زیاد ، پزشک ممکن است لوله ای را در پایین لوله تنفس (نای) قرار دهد تا اکسیژن ریه تامین شود.
 • افرادی که دچار سوختگی گسترده هستند و یا دارای سوء تغذیه هستند ممکن است به حمایت غذایی نیاز داشته باشند. پزشک ممکن است یک لوله تغذیه را از طریق بینی در معده قرار دهد.
 • کاهش جریان خون در اطراف زخم: اگر دلمه (eschar) کاملاً در اطراف اندام باشد، میتواند گردش خون را قطع کند. اسکار که کاملاً در اطراف قفسه سینه باشد میتواند تنفس را دشوار کند. پزشک ممکن است برای کاهش این فشار استخوان را برش دهد.
 • پیوند پوست: پیوند پوست یک عمل جراحی است که در آن از بخشهایی از پوست سالم برای جایگزینی بافت اسکار ناشی از سوختگی های عمیق استفاده میشود.
 • جراحی پلاستیک: جراحی پلاستیک (بازسازی) میتواند ظاهر زخم های سوختگی را بهبود بخشد و انعطاف پذیری مفاصل آسیب دیده را افزایش دهد.

 

 

آموزش درمان سوختگی جزئی

 1. برای درمان سوختگی جزئی زخم ، این مراحل را دنبال کنید:
 2. سوختگی را سرد کنید: ناحیه سوخته را زیر آب روان (خنک) نگه دارید یا از کمپرس مرطوب و خنک استفاده کنید تا درد تسکین یابد. از یخ استفاده نکنید. قرار دادن یخ به طور مستقیم بر روی سوختگی میتواند باعث آسیب بیشتر به بافت شود.
 3. حلقه ها یا سایر وسایل محکم را بردارید: سعی کنید این کار را سریع و آرام انجام دهید ، قبل از اینکه قسمت سوخته متورم شود.
 4. تاول ها را از بین نبرید: تاول های پر از مایعات از عفونت محافظت میکنند. در صورت برداشتن تاول، محل را با آب تمیز کنید (صابون ملایم اختیاری است). یک پماد آنتی بیوتیک بزنید. اما در صورت بروز بثورات ، استفاده از پماد را متوقف کنید.
 5. لوسیون بزنید: هنگامی که سوختگی کاملاً خنک شد، از لوسیونی مانند محلول حاوی آلوئه ورا یا مرطوب کننده استفاده کنید. این به جلوگیری از خشک شدن کمک میکند و باعث تسکین میشود.
 6. سوختگی را پانسمان کنید: محل سوختگی را با یک باند گاز استریل (نه پنبه کرکی) بپوشانید. آن را آزادانه بپیچید تا از فشار آوردن به پوست سوخته جلوگیری کنید. این روش از درمان سوختگی زخم باعث دور شدن هوا از ناحیه، کاهش درد و محافظت از تاول های پوستی میشود.
 7. مسکن بخورید: داروهای بدون نسخه، مانند ایبوپروفن، ناپروکسن سدیم (Aleve) یا استامینوفن
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *