درمان زخم مقعدی

درمان زخم مقعدی

درمان زخم مقعدی و زخم های راست روده به شدت علائم شما و اینکه آیا بیماری دیگری مانند بیماری التهابی روده دارید یا خیر بستگی دارد. بسیاری از زخم های راست روده با تغییر در رژیم غذایی برای رفع یبوست و تغییر سبک زندگی برای بهبود عادات روده بهتر میشوند.

 

روشهای درمان زخمهای روده ای و مقعدی

چه روش های درمانی بدون جراحی باعث بهبود زخم های راست روده می شوند؟

برای تسکین علائم زخم رکتوم و کمک به بهبود آن، باید:

 • آب زیادی بنوشید: کمبود آب بدن می تواند مدفوع را سفت، خشک کند و دفع آن مشکل شود.
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید: غذاهای غنی از فیبر می توانند یبوست را برطرف کنند. فیبر مدفوع را نرم کرده و به آن کمک می کند تا سریعتر از روده عبور کند.
 • از زور زدن اجتناب کنید: هنگام اجابت مزاج فشار آوردن یا فشار دادن بیش از حد می تواند باعث زخم رکتوم شود. پزشک یا فیزیوتراپیست می تواند به شما نشان دهد که چگونه می توانید عضلات مقعد خود را کنترل کنید تا بتوانید بدون آسیب رساندن به مقعد یا راست روده، اجابت مزاج داشته باشید.
 • از پزشک خود در مورد ملین ها سوال کنید: ممکن است پزشک مصرف نرم کننده یا ملین مدفوع را توصیه کند. این داروها با سهولت در دفع مدفوع می توانند یبوست را برطرف کنند. با پزشک خود درمورد اینکه کدام یک از ملین ها را باید مصرف کنید و چه مدت باید مصرف کنید مشورت نمایید.
 • یک داروی موضعی را امتحان کنید: یک کرم یا شیاف کورتیکواستروئید (مانند هیدروکورتیزون) میتواند التهاب را کاهش دهد، درد را تسکین دهد و به بهبود زخم کمک کند. با پزشک خود در مورد نحوه استفاده از این دارو صحبت کنید.
 • آنتی بیوتیک مصرف کنید: اگر STD یا STI باعث ایجاد زخم در راست روده شود، پزشک برای درمان عفونت دارو تجویز میکند.
 • اگر به بیماری التهابی روده مانند کولیت اولسراتیو مبتلا هستید، پزشک یک برنامه درمانی را به شما پیشنهاد می کند. برنامه شما ممکن است ترکیبی از داروهای ضد التهاب تجویز شده، داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی و تغییرات رژیم غذایی باشد.

 

برای درمان زخم های مقعدی چه شرایطی نیاز به جراحی دارد؟

طبق گزارشات کارشناسان بردیا طب آریا افتادگی رکتوم به حالتی گفته میشود که قسمتی از راست روده از مقعد بیرون زده و خارج میشود. اگر افتادگی رکتوم باعث زخم های راست روده شما شده باشد، ممکن است برای ترمیم راست روده به یک روش جراحی به نام رکتوپکسی نیاز داشته باشید. این روش را می توان به روش لاپاراسکوپی (از طریق برش های کوچک) یا رباتیک انجام داد.

پزشکان پس از ایجاد چند برش کوچک در نزدیکی دکمه شکم، یک لاپاراسکوپ (یک وسیله نازک با دوربین) را به شکم شما وارد میکنند. پزشک شما از ابزارهای ریزی برای انتقال راست روده به موقعیت مناسب استفاده میکند.

 

عوارض جانبی درمان زخم رکتوم چیست؟

اگر از داروهای ملین برای درمان زخم رکتوم استفاده می کنید، چندین عارضه جانبی وجود دارد که می تواند اتفاق بیفتد. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اسهال
 • نفخ شکم
 • گاز
 • گرفتگی شکم
 • قبل از مصرف ملین یا داروهای دیگر با پزشک خود صحبت کنید.

 

عوارض مرتبط با زخم رکتوم چیست؟

به ندرت، وضعیتی به نام سندرم زخم راست روده خونریزی دهنده حاد می تواند باعث خونریزی شدید مقعدی شود. این وضعیت در بزرگسالان مسن تر که دارای شرایط پزشکی زمینه ای هستند (مانند دیابت) و داروهای رقیق کننده خون استفاده میکنند، رخ میدهد. سندرم زخم راست روده خونریزی دهنده حاد در صورت عدم درمان میتواند کشنده باشد.

برای تسکین علائم زخم رکتوم چه کاری می توانم انجام دهم؟

برای رفع یبوست باید یک رژیم غذایی سالم داشته باشید که شامل غذاهای پر فیبر مانند میوه، جو دوسر و عدس باشد. نوشیدن آب زیاد باعث می شود مدفوع شما نرمتر و راحت تر از راست روده عبور کند. سعی کنید حرکت روده را بیش از حد تحت فشار قرار ندهید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *